Példák a célok kitűzésére. Az egyes fgos óratípusok hozzávetőleges felépítése Mi a fgos óra célja

Filkova Irina Petrovna

    dolog -orosz nyelv

    Az óra témája: "Íráskombinációk zhi-shi »

    Osztály -2

    A tudás bolygója program

    Az óra céljai és célkitűzései

1.opció.

(Rendszer-aktivitás megközelítés)

Az óra célja: értékszemlélet kialakítása és fejlesztése a közös oktatási és kognitív tevékenységekhez a betűk helyesírásával kapcsolatos ismeretek meghatározása és alkalmazása érdekébenés kombinációkbanzhi és shi .

Feladatok:

1. Tárgy

1. erősítse meg a szavak helyesírási betűvel történő írásának képességét, és a w és w után grafikusan jelezze a helyesírást.

2. Fedezze fel a tárgyak lényegét, jellemzőit.

3. Az elemzés alapján vonjon le következtetéseket!

Kognitív UUD:

1. Ábrákból, illusztrációkból, szövegekből információ kinyerésének képességének fejlesztése.

2. Mutassa be az információkat diagram formájában.

3. Feltárja a tárgyak lényegét, jellemzőit.

4. A tárgyak elemzése alapján vonjon le következtetéseket!

5. Általánosítás és osztályozás jelek szerint.

7. Keressen választ az ábrán szereplő kérdésekre.

Szabályozási UUD:

1. A tankönyvi anyaggal végzett munka alapján alakítsa ki saját feltételezéseit kifejező képességét.

2. A tanulási tevékenységek értékelése a feladatnak megfelelően.

3. Előre jelezni a közelgő munkát (tervet készíteni).

4. Kognitív és személyes reflexió végrehajtása.

Kommunikatív UUD:

1 A páros munkavégzés képességének fejlesztése.

2. Tanuld meg bemutatni munkád eredményét;

3. A saját és a többi tanuló munkájának megfelelő értékelésére való képesség kialakítása.

4. A kitűzött feladatoknak megfelelő beszédmegnyilatkozás felépítésének, gondolatainak szóbeli megfogalmazásának képességét alakítsa ki.

3. Személyes találatok:

1. Fejleszti a hozzáállás kifejezésének, az érzelmek kifejezésének képességét.

2. Értékelje a cselekvéseket egy adott helyzetnek megfelelően.

3. Motiváció kialakítása a tanuláshoz és a céltudatos kognitív tevékenységhez.

2. lehetőség (kompetencia alapú megközelítés)

Az óra céljai a tervezett eredményeken keresztül:

Az óra céljai: feltételeket teremteni a tanulók kulcskompetenciáinak fejlesztéséhez:általános kulturális (a tevékenység céljának kitűzésének, az elérési módok meghatározásának, a tevékenység eredményeinek értékelésének képessége; nevelési problémahelyzetek megoldásának képessége);oktatási és kognitív (információ keresése, feldolgozása, felhasználása nevelési helyzetek, feladatok megoldására),kommunikatív (tanulj meg párban dolgozni, kommunikálj egy partnerrel a közös eredmény érdekében).

Feladatok:

nevelési - kialakítani a tanulókban a javaslatok elemzésének és azok alapjainak megtalálásának képességét; a tanult szabályok alapján gyakorlati problémák megoldására;

fejlesztés - megtanítani a tanulási feladat elemzésére, a tanulási problémák, helyzetek megoldásának megfelelő módjainak megválasztására;

nevelési - az órán tárgyalt probléma és a nevelési problémák és helyzetek megoldását célzó tevékenység iránti érdeklődés kialakítása

3. lehetőség (Bloom taxonómiája)

Szint:

Diák akció:

Cselekvő igék

    1. Tudás

Ismeri a fogalmakat: "helyesírás",

Felismeri a tanult helyesírást a szavakban

A tanult írásmódokkal, ellenőrizhetetlen írásmódokkal kapcsolatos ismeretek rendszerezése; Fogalmazzon meg egy szabályt magánhangzós szavak írására w és w sziszegés után.

    1. Megértés

Érveli a vizsgált írásmód helyes írásmódjának megválasztását.

Meglévő tudást mutat be

Osztályozza a szavakat bizonyos vizsgált jellemzők szerint, betűk betűi a szavakban

    1. Alkalmazás

Különböző tanulási helyzetekben demonstrálja írásban és beszédben szerzett tudását és készségeit

Alkalmazza azt a képességet, hogy a tanult helyesírással helyesen írjon szavakat, és grafikusan jelölje meg.

    Elemzés

Megkeresi azokat a szavakat, amelyekben először a sziszegés utáni magánhangzó betűjét kell ellenőrizni, és a w és w után a magánhangzó betűjének helyesírásával ír szavakat.

Alkalmazza ezt a tudást a gyakorlatok során.

    Szintézis

Algoritmus készítése szavak írására a tanult helyesírással

Érvelje a tanulmányozott helyesírás megtekintésének és grafikus megjelölésének képességét

    Értékelés

Megtervezi tevékenységeit az óra minden szakaszában.

Értékeli az "Íráskombinációk" zhi-shi témában kapott eredmény jelentőségét.

Kitölti a bejelentési űrlapot

Termeljen egyedül és kölcsönösen

az árról.

Következtetések levonása az írásbeli és szóbeli beszéd helyes szóhasználatáról.

A tanulók célkitőzési folyamatba való bevonásának technikái.

Színpad

Művésznév

Feladatok

Tanári tevékenység (oktatási módszerek)

Tanulói tevékenység (az oktatási és kognitív tevékenység szervezési formái)

Az oktatási és kognitív tevékenység jellege (reproduktív, építő, kreatív)

Várható eredmény (tudás, készségek, tevékenységi módszerek)

1

A tanulók felkészítése új tananyag elsajátítására

Motiválja a tanulókat új anyagok elsajátítására

Kihirdeti az óra témáját és céljait, megindokolja jelentőségét a kognitív tevékenység fejlesztése szempontjából, feltárja az óra tartalmát

A "csoportosítás" és a "spekuláció" módszerével bekerült a célmeghatározás folyamatába.

Konstruktív

Készen áll az új anyagok megtanulására

2

Helyesírási perc

Dolgozzon ki egy algoritmust a vizsgált helyesírás helyesírásának meghatározására és magyarázatára

Diktálás felvétel:

Végezze el a feladatokat, kommentálja és indokolja választását

Konstruktív

A megfogalmazott fogalmakat ábrázolja

3

Dolgozz egy feladaton egy tankönyvből

Fejlessze a zhi-shi kombinációk helyes írásának képességét

Párokban osztja el a feladatokat:

Edzés a tankönyv utasítására, kommentárral.

Alkoss olyan szópárokat, amelyek betűvel végződnek és utána jól és w

Végezze el a feladatokat az utasítások szerint

építő, kreatív

A párban végzett munka eredményének védelme

4

Szerepjáték

"Fotós

Alkalmazza a megszerzett tudást egy megváltozott helyzetben

Feladatok adása pároknak

"Memorizáld a szavakat"

Ellenőrzik – ki emlékezett és írt többet a szavakra?

Kreatív

Alkalmazza a megszerzett készségeket a szóbeli és írásbeli beszédben a tanult helyesírással helyes szavak használatára

5

Ellenőrző munka.

A megszerzett ismeretek alkalmazása és önértékelés, kölcsönös értékelés

Írd le a diktálásból, jelöld meg a helyesírást.

.

Diktálásból írnak, (ön-, kölcsönös-) a "kulcs" szerint értékelnek

szaporodó

Értékeljék önmagukat és egymást

6

Összegzés, elmélkedés

Foglalja össze a csoportjelentés eredményeit! Mérje fel az óra elején kitűzött célok elérésének szintjét

Felügyeli a csoportvezetők munkáját

Beszéljétek meg mindegyik csoport munkáját, töltsétek ki a bejelentőlapokat

Mit kellett tenned?

Sikerült teljesíteni a feladatot?

Mindent jól csináltál, vagy voltak hibák?

Az egészet egyedül készítetted, vagy valaki más segítségével?

Most a kezdeti célt összehasonlítjuk a kapott eredményekkel!

Konstruktív

Az űrlapokat kitöltötték, a csoporttagok munkáját objektíven értékelték.

A tervezett oktatási eredmények elérése

Kérdések

Igen

Nem

Erre a célra meghatározott követelmény

A legtöbb diák el tudja végezni

Lehet-e értékelni

A diák előad

Az igék konkrétak

AZ ÉS. Sirotin, a "Földrajztanár" című folyóirat főszerkesztője

Az új oktatási szabványban (FSES) nagy figyelmet fordítanak a fő oktatási program végrehajtása során elért végső tanulási eredményekre. Ugyanakkor a fő oktatási program elsajátításának eredményeire vonatkozó követelmények három csoportba sorolhatók alany, meta-szubjektum és személyes . A tantárgytanárok munkájuk során hagyományosan és teljesen ésszerűen az óra céljának és célkitűzéseinek meghatározásakor nagyobb figyelmet fordítanak az oktatott tantárgy tartalmával kapcsolatos követelményekre. A fő oktatási program elsajátításának eredményeire vonatkozó meta-tantárgyi és személyi követelmények mind a tervezés, mind az óra céljainak megvalósítása során gyakran túlmutatnak a keretén. Az óra tervezése, a tartalom kiválasztása és a tanulói tevékenységek megszervezése során nagyobb figyelmet kell fordítani a Szövetségi Állami Oktatási Szabvány ezen követelményeinek megvalósítására szolgáló módszertanra.

Egy-egy tanóra feladatainak meghatározásakor hagyományosan kiemelésre kerülnek a tanulók oktatását, fejlesztését, nevelését szolgáló feladatok, amelyek jelenleg is aktuálisak. Ugyanakkor fel kell ismerni általános jellegüket, elmosódásukat, és nem a végeredményre koncentrálnak, ahogy azt az új szabvány megköveteli.

Egy adott óra céljainak és célkitűzéseinek megtervezésekor a szövetségi állami oktatási szabvány szerinti képzésre való áttérés modern körülményei között véleményünk szerint tanácsos a fő oktatási program elsajátításának eredményeire vonatkozó követelményekből kiindulni, és figyelembe venni a figyelembe veszi az adott oktatási intézmény fő oktatási programjában szereplő tervezett eredményeket. Az óra megtervezésekor fontos figyelembe venni, hogy az új szabvány rendszer-aktivitás szemléletre épül, amely biztosítja a tanulók aktív oktató- és kognitív tevékenységét a további önfejlesztéshez, folyamatos oktatáshoz szükséges kompetenciák elsajátításában. A szabvány tevékenységi paradigmája a tervezett eredmények rendszerének lépcsőzetes megközelítését és az alapszint mellett az ígéretes szint (a végzettnek lesz lehetősége a tanulásra) kiosztását, amely szükséges ahhoz, hogy a hallgatók egy fejlődésük egyéni pályája.

Fontos megérteni, hogy a tervezett eredmények rendszere olyan oktatási-kognitív és oktatási-gyakorlati feladatokat hoz létre és ír le, amelyeket a hallgatók a képzés során oldanak meg. Különös figyelmet fordítanak azokra a feladatokra, amelyek a végső értékelésre benyújtott ismeretek és kompetenciák formálását célozzák (lásd GEF, POPOU, 61-66. o., „a tanuló tanulni fog”).

A kitűzött feladatok teljesítése lehetővé teszi, hogy a tanulók elsajátítsák az egyetemes és tantárgyi oktatási cselekvések rendszerét, amelyek ennek eredményeként specifikus tanulási eredmények. A személyiségnevelés feladata szervesen kapcsolódik a tanulási folyamathoz, és személyes eredményként van megtervezve. Ebből kiindulva az adott óra céljainak és célkitűzéseinek megfogalmazásakor fontos a képzést a nevelési programban megjelölt tervezett eredmények elérésére összpontosítani.

Mégpedig, hogy megkapja:
-rendszerszerű ismerete a vizsgált fogalmak, modellek, folyamatok és jelenségek, ok-okozati összefüggések lényegéről, jellemzőiről;
- a kapott információk önálló megszerzésének és általánosításának készsége, az elemzés, szintetizálás, összehasonlítás, értékelés, osztályozás, analógok megállapításának képessége, a szöveges információk grafikonokká, diagramokká, kartogramokká és egyéb általánosítási formáinak lefordítása;
- együttműködési és kommunikációs készségek a problémahelyzetek megoldásában és a hatékony csoportmunka megszervezésében a gyakori nevelési és alkalmazott problémák megoldására;
- munkájuk eredményének formalizálásának képessége szöveg, szóbeli kommunikáció, videóanyag, prezentáció és egyéb formában;
- a kognitív tevékenység szervezésének készségei a szükséges erőforrások megtalálásától és lehívásától a feladat minőségének ellenőrzéséig;
- saját tevékenységük a kitűzött feladatok függvényében történő elemzésére, értékelésére, értékszemantikai attitűdök meglétére, álláspontjuk érvelésére;
- IKT - a tervezett tanulási eredmények elérését célzó nevelési-oktatási feladatok hatékony megoldásához szükséges kompetencia.

Célszerűnek tartjuk ugyanakkor az új szabványban előírt általános műveltségi alapfokú oktatási program (OOOOOO) elsajátításának tervezett eredményeinek elérését célzó tantárgyi (földrajzi) oktatási feladatok konkretizálását, differenciálását, és az új szabványban előírt differenciálást. az óra tartalma és céljai tárgyra, meta-tárgyra és személyesre.

Az óra céljai:
Teljesítmény tantárgy tervezett eredményeket:
- tudásrendszer kialakítása a Földről, mint az emberek bolygójáról;
- a Föld felszínén lévő területek integritásának és heterogenitásának mély megértésének biztosítása;
- tudásrendszer kialakítása a Föld fejlődésének fő szakaszairól;
- képzés az emberek természeti jellemzőinek és gazdasági tevékenységeinek azonosításában a világ különböző régióiban és országaiban;
- tudásrendszer kialakítása a kultúra sokszínűségéről, a különböző népekhez tartozó lakosság életének és életének jellemzőiről;
- oktatási és alkalmazott problémák megoldására szolgáló különféle eszközök, eszközök (beleértve az elektronikusat is) használatának készségeinek elsajátítása;
- a földrajzi környezet összetevőinek minőségi és mennyiségi jellemzőinek megadásához szükséges készségek kialakítása;
- elsajátítani a térképet a nemzetközi kommunikáció nyelveként, valamint a földrajzi folyamatok és jelenségek tanulmányozásának eszközeként használni;
- a tevékenység bemutatásának képességeinek elsajátítása oktatási és alkalmazott problémák megoldásában;
- a saját biztonság biztosítási módszereinek, magatartási szabályainak elsajátítása különféle természeti katasztrófák esetén.

Teljesítmény metaszubjektum tervezett eredményeket:
- tanulási célokat és célkitűzéseket kitűzni;
- megtervezni az oktatási és alkalmazott célok elérésének módjait és eszközeit;
- kiválasztani a leghatékonyabb módszereket az oktatási és kognitív problémák megoldására;
- intézkedéseiket a képzési és munkakörülmények változásaival összefüggésben módosítani;
- értékelni a nevelési és egyéb feladatok végrehajtásának helyességét;
- tudjon különféle információforrásokkal dolgozni, osztályozni és általánosítani, hasonló folyamatokat, jelenségeket azonosítani, következtetéseket, következtetéseket levonni;
- konvencionális jelek, modellek és sémák, diagramok és diagramdiagramok kidolgozása és alkalmazása oktatási és kognitív feladatok megoldására, tervezésére;
- információt kapni a szöveg szemantikai olvasása eredményeként;
- csoportban dolgozni a gyakori nevelési problémák megoldásán;
- szóbeli és írásbeli beszédet használni álláspontja, következtetései és következtetései indokolt védelmére;
- saját információs és kommunikációs technológiák az információk megszerzéséhez és feldolgozásához;
- alkalmazza az IKT-kompetenciákat oktatási problémák, alkalmazott jellegű feladatok megoldására;
- rendelkezzen az oktatási, kutatási és projekttevékenység elsődleges készségeivel.

Teljesítmény személyes tervezett eredményeket:
- a hazaszeretet és a szülőföld iránti szeretet nevelése;
- népük életminőségéért, szülőföldje fejlődéséért való felelősségtudat elősegítése;
- önképzésre és önfejlesztésre való felkészültség;
- tanulási motiváció és egyéni oktatási terület kialakításának képessége;
- tudományos szemléletformálás a tudomány és a technika modern vívmányai alapján;
- tiszteletteljes és jóindulatú hozzáállás kialakítása Oroszország és a világ más népeinek kultúrája, vallása és életmódja iránt;
- kommunikációs kompetencia tanítási készségei;
- a megfelelő egyéni és kollektív magatartás készségeinek elsajátítása az életbiztonság biztosítása érdekében természetes és ember okozta veszélyhelyzetekben;
- az ökológiai kultúra oktatása és az ökológiai gondolkodás fejlesztése.

Így az óracélok meghatározása a szövetségi állami oktatási szabvány követelményeivel összhangban a fő oktatási program elsajátításának eredményeire lehetővé teszi számunkra, hogy szisztematikusabban váltsunk át az új szabvány szerinti képzésre. Ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy a fenti megfogalmazások, az új szabványokban meghatározott három követelményszint (tantárgyi, meta-tárgyi és személyi) függvényében differenciáltan példaértékűek. Az oktatási feladatok konkretizálása a tanult témától, a témában figyelembe vett tartalomtól, a választott módszerektől és tanítási módszerektől, valamint az óra formájától és felépítésétől függően történik. Az oktatási anyagok tartalmi megválasztása, a tanítási módszerek és technikák megválasztása is új olvasatot igényel, figyelembe véve az új szabványok tartalmát. Ezek a kérdések kulcsfontosságúak legyenek a módszertani munka megszervezésében, az alkotó tanárok tapasztalatainak terjesztésében, alkotóműhelyek, mesterkurzusok, tudományos és gyakorlati konferenciák lebonyolításában is.


célmeghatározás

  • A cél megfogalmazásának folyamata és az abból adódó feladatok.

Célkitűzési összetevők

  • Indoklás és célmeghatározás
  • Elérésük módjainak meghatározása
  • A várt eredmény megtervezése

célmeghatározás

A cél kiválasztásának és tényleges meghatározásának folyamata, amely ideális kép a tevékenység jövőbeni eredményéről;

a tanulók és a tanár közös tevékenysége a célok kitűzésében, a tevékenységek tervezésében; a tevékenység tartalmának megválasztása és a tevékenység eredményességének kritériumainak meghatározása, egy vagy több cél kiválasztása a megengedett eltérések paramétereinek meghatározásával az ötlet megvalósítási folyamatának irányításához.


A cél fogalma

Mire törekednek, mit terveznek elérni

D.N. Ushakov

Mire törekednek, mit szeretnének elérni

T.F. Efremova

Ideális, mentális várakozás a tevékenység eredményére

A tevékenység eredményének kívánt bemutatása

Filozófiai szótár

A várt eredmény tudatos képe

Pszichológiai szótár

Végső vágy, szándék, amit az ember igyekszik elérni

V.I.Dal


SMART célmeghatározási kritériumok

  • S (specifikus)
  • M (Measurable) - mérhetőség
  • A (Elérhető) - elérhetőség
  • R (eredményorientált)
  • T (Time-bounded) - korreláció egy adott periódussal (idővel)

Az óra céljainak meghatározása

Tanulási célok

Stratégiai cél

Gólok tantárgy

taktikai célpont

A lecke céljai

Működési cél

( Célok az óra minden szakaszában )


A cél megfogalmazása B. Bloom taxonómiája alapján

  • (Taxonómia - tárgyak osztályozása és rendszerezése ....)
  • B. Bloom taxonómiai szintjei
  • 6. Értékelés
  • 5. Szintézis
  • 4. Elemzés
  • 3.Alkalmazás
  • 2.Megértés
  • 1. Tudás

Az óra célja nevelési eredmények elérése

  • Személyes - új értékek, erkölcsi normák elfogadása
  • Meta-tantárgy - a tevékenység módszereinek elsajátítása, az önszerveződési készségek
  • Tárgy - ismeretek és készségek elsajátítása ebben a témában

Határozzon meg egy célt, amelyet 45 perc, 125 óra, 5 év tanulás alatt elérhet

  • Tanítsa meg a tanulókat a referencia irodalommal dolgozni.
  • Ismereteket formálni az ókori Görögország főbb kulturális emlékeiről.
  • Tanuld meg elemezni az epikus jellegű irodalmi műveket.
  • Az emlősök fő jellemzőivel kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.
  • A valóság jelenségeinek szisztematikus elemzésének képességének fejlesztése.
  • Megtanítani a tanulókat olvasott cikkek és könyvek absztraktjainak és kivonatainak írására.
  • Ismereteket formálni D. I. Mengyelejev elemeinek periodikus rendszeréről.
  • Ismereteket formálni az Ohm-törvény lényegéről.

Tekintse át az óra céljait:

Az óra témája - "A Naprendszer bolygói"

Az óra céljai:

  • Biztosítani kell az alapfogalmak és tények ismétlődését és megszilárdítását.
  • Hozzájárulni a világnézeti eszmék kialakulásához.
  • Biztosítani kell a tanulók egészségét.
  • Fejleszteni a tanulókban azt a képességet, hogy meglássák a tanult anyagban a legfontosabbat, a lényegeset, összehasonlítsák, általánosítsák, logikusan kifejezzék gondolataikat.
  • Fejlessze a tanulók kíváncsiságát.

Milyen hibák azonosíthatók az óra célkitűzéseinek javasolt megfogalmazásában?

Edited Target

eredeti célja

A hallgatók ismerik Oroszország történelmének fontos eseményeinek dátumait

A tanulók ismerik a vadon élő és háziállatokat.

A hallgatók megismerkedhetnek a...

A tanulók megtanulják a hasznos köznyelvi kifejezések használatát.

A tanulók ismerik a probléma megoldásának legjobb módját

Minden diák meg tudja nevezni a Nagy Honvédő Háború 10 fő eseményét

Minden tanuló el tudja magyarázni a vadon élő és a háziállatok közötti különbségeket.

A tanuló képes lesz a fogalmakat ... paraméterek szerint osztályozni ...

A tanulók köznyelvi kifejezéseket használnak a köszöntésre, a beszélgetés megkezdésére és befejezésére

A tanulók kiválasztják, hogy a probléma megoldásának két módja közül melyik a jobb.


Válaszolj a kérdésekre:

  • Megvalósítható-e a cél a diákok számára?
  • Konkrét a cél?
  • Hozzájárul-e a tervezett eredmény eléréséhez?
  • Lehet-e értékelni az elért eredményt?
  • Megfogalmazódnak-e a célok a tanulók cselekedeteiben?
  • A végeredmény benne van a megfogalmazásban?

Hogyan állapítható meg, hogy a cél helyesen van-e megfogalmazva

  • Az óra célja feladatokká alakul:
  • Tájékoztató: mit tanítunk és mit tanulunk?
  • Működési: hogyan és hogyan fogunk tanulni?
  • motiváló: miért van szükségünk rá?
  • kommunikatív: kivel és hol?

Órakövetelmények

Óra téma kiírása

Hagyományos lecke

Tanár mondja a hallgatóknak

Célok és célkitűzések kommunikációja

Modern típusú óra

Tanár megfogalmazza és közli a tanulókkal, hogy mit kell tanulniuk

Tervezés

Fogalmazd meg maguk a diákok

Tanár elmondja a tanulóknak, hogy milyen munkát kell végezniük a cél elérése érdekében

A tanulók gyakorlati tevékenységei

Fogalmazd meg maguk a diákok a tudás és a tudatlanság határainak meghatározása

Az irányítás gyakorlása

Tanári irányítással a hallgatók számos gyakorlati feladatot végeznek (gyakrabban alkalmazzák a frontális tevékenységszervezési módszert)

Diáktervezés módjai a kitűzött cél elérésének

A tanár irányít gyakorlati munkák hallgatói megvalósítására

A korrekció végrehajtása

A tanulók tanulási tevékenységet végeznek a tervezett terv szerint (csoportos, egyéni módszereket alkalmazunk)

Tanár teljesítménye során és a tanulók által végzett munka eredménye alapján kijavítja

Tanulói értékelés

A diákok átveszik az irányítást b (önkontroll, kölcsönös kontroll formáit alkalmazzák)

Óra összefoglalója

A tanár végzi az értékelést tanulók az osztályban végzett munkához

hallgatók problémák megfogalmazása és maguk hajtanak végre kiigazításokat

A tanár rájön mire emlékeznek a tanulók

hallgatók eredmények alapján értékeli a teljesítményt(önértékelés, elvtársak tevékenységének eredményeinek értékelése)

Házi feladat

Megtartott visszaverődés

A tanár bejelentiés megjegyzések (gyakrabban - a feladat mindenkinek ugyanaz)

A tanulók választhatnak feladatokat a tanár által javasoltak közül, figyelembe véve az egyéni képességeket


Kritériumok

Hagyományos lecke

Lecke a Szövetségi Állami Oktatási Standard bevezetésével összefüggésben

A ZUN kialakulása

Vezető tevékenységtípus

Személyes fejlődés

Az anyag elsajátításának módja

szaporodó, szaporodó

Feltáró, produktív, kreatív

Modell tevékenység

Ellenőrzés

Gondolkodási tevékenység, reflexió

Az új anyag asszimilációjának ellenőrzése és önkontrollja

célmeghatározás

Önértékelés, teljesítményeredmények tükrözése

A tanár határozza meg

Megállapodás alapján tanuló és tanár határozza meg


HOGYAN VÁLTOZIK AZ ÓRA

A lecke személyiségfejlesztővé válik;

Az óra kompetencia-orientálttá válik;

A lecke meta-szubjektummá válik;

A tantárgyorientált tanórával együtt integrált formák (az óra órái) születnek, elmosódik a határvonal tanítás és nevelés között.


A hagyományos óra felépítése

  • Idő szervezése;
  • házi feladat ellenőrzése;
  • a tanulók szubjektív tapasztalatainak aktualizálása
  • új ismeretek és cselekvési módok elsajátítása
  • a tanulmányozottak megértésének elsődleges tesztje
  • a tanultak megszilárdítása;
  • a tanultak alkalmazása;
  • általánosítás és rendszerezés;
  • kontroll és önuralom;
  • javítás;
  • házi feladat;
  • az edzés eredményeinek összegzése;
  • visszaverődés.
  • Hány szakaszból kell állnia egy leckének?

A modern óra felépítése

Problematizálás

Új ismeretek kinyerése

Kezdeti készségek kialakítása

A készségek alkalmazása

Általánosítás és rendszerezés

Ismétlés

Ellenőrzés

Javítás

Tudásfrissítés

Szemantizálás

Ellenőrzés, önértékelés

Visszaverődés


A GEF óra felépítése:

1. Motiváció (önmeghatározás) tanulási tevékenységekhez (szervezési szakasz 1-2 perc).

2. Ismeretek aktualizálása, egyéni nehézségek rögzítése próba-oktatási akcióban 4-5 perc.

3. A nehézség helyének és okának azonosítása, a tevékenység céljának kitűzése 4-5 perc.

4. Projekt felépítése a nehézségből való kilábalás érdekében (új ismeretek felfedezése) 7-8 perc.

5. A megépített projekt megvalósítása 4-5 perc.

6. Elsődleges rögzítés 4-5 perc.

7. Önálló munkavégzés standard (minta) szerinti önellenőrzéssel 4-5 perc.

8. Beillesztés a tudásrendszerbe és ismétlés 7-8 perc.

9. Az oktatási tevékenység tükrözése (az óra eredménye) - 2-3 perc.

Az óra típusa

Az óra célja

Az új ismeretek és (vagy) tanulási tevékenységi módszerek elsődleges bemutatásának lecke

Az új ismeretek és (vagy) tanulási tevékenységek módszereinek elsődleges asszimilációja

Leckét az új készségek elsajátításáról vagy a kezdeti készségek fejlesztéséről

A megszerzett ismeretek vagy a tanulási cselekvések módszereinek alkalmazása tanulási problémák és gyakorlatok megoldása szempontjából

Óra az ismeretek, készségek és képességek alkalmazásáról

A készségek és képességek alkalmazása fokozott komplexitású oktatási problémák megoldásának körülményei között

A ZUN-ok általánosításának és rendszerezésének lecke

Az ismeretek vagy cselekvési módszerek rendszerezése

ZUN ismétlés lecke

A ZUN-ok összevonása vagy a tesztre való felkészülés

Ellenőrző lecke

A tantárgyi ZUN-ok asszimilációs szintjének vagy az általános nevelési készségek és képességek kialakításának ellenőrzése

Tanulmányút, tanulmányút

Óra a gyakorlati problémák megoldásában

A környező világ jelenségeinek közvetlen (szemben az indirekt) tanulmányozása

Laboratóriumi műhely

Az elméleti álláspontok tanulmányozásának gyakorlati orientációja

klubtalálkozó

A kísérlet felfedezése és módja

hipotézisek tesztelése

Az oktatási együttműködés képességének kialakítása


ÓRATIPOLÓGIA

Az óra típusa

Az órák típusai

Lecke az új tanulásról

hagyományos (összevont), előadás, kirándulás, kutatómunka, oktatási és munkaügyi műhely.

Tudásszilárdító óra

workshop, kirándulás, laboratóriumi munka, interjú, konzultáció.

Az ismeretek komplex alkalmazásának lecke

workshop, labormunka, szeminárium stb.

Az ismeretek általánosítása és rendszerezése lecke

szeminárium, konferencia, kerekasztal stb.

Az ismeretek ellenőrzésének, értékelésének és korrekciójának lecke

teszt, teszt, kollokvium, ismeretek áttekintése stb.


A GEF LECKE FELKÉSZÜLÉSÉBEN A FŐBB NEHÉZSÉGEK

  • Fenntartható óramódszer, amely az elmúlt években fejlődött ki.
  • Annak szükségessége, hogy a tanuló képes legyen információk után kutatni és azt felfedezni.
  • A tanulási helyzetek, mint a tanulási tevékenységek speciális szerkezeti egységei létrehozásának igénye, valamint a tanulási feladatok tanulási helyzetté alakításának igénye.
  • Az óra elemzésének hagyományos megközelítése és a tanári teljesítmény értékelésének régi megközelítéseihez való ragaszkodás vágya.
  • A jól ismert vázlattervek helyettesítése az óra technológiai térképeivel.
  • Ellenőrzési és értékelési tevékenységek.

Modern lecke

  • a tanuló nem tárgya, hanem alanya az oktatási tevékenységnek;
  • az óra sokféle ismeretforrást használ;
  • megváltozik az óra szerkezete;
  • egyéni és kollektív tevékenység érvényesül;
  • prioritást élvez a tanuló tevékenysége;
  • új kritériumokat alkalmaznak a tanulók tevékenységének értékelésére.

Algoritmus egy lecke felépítéséhez rendszer-aktivitás megközelítés keretein belül

  • Mutassa be a leckét logikusan kitöltött modulok formájában, világosan meghatározott céllal és tervezett eredménnyel.
  • Az óra tárgya alapján a modul célja a gyermekek fejlődésének életkori pszichés sajátosságait figyelembe véve válasszon pedagógiai technikát vagy technikát a technika bankjából.
  • A tankönyv anyaga alapján képzési feladatok elkészítéséhez az Iljusin-féle szituációs feladatkonstruktor használható.
  • Elemezze a kapott óra forgatókönyvét a rendszer-aktivitás megközelítés szempontjából.
  • Vegyük fontolóra az IKT használatára kiválasztott módszereket vagy technikákat azok megvalósításához.
  • Az óra hatékonyságának értékelése az idealitás elve alapján: a tanulók tanulási tevékenységének maximális hatása minimális tanári tevékenység mellett.

  • Célkitűzési leckét dolgozzon ki a rendszer-aktivitás megközelítésről.

Dolog___________________________________

Az óra témája ________________________________________

Osztály __________________________

Cél (személyes, meta-tárgy, tárgyi eredmény) __________________________

Az óra céljai:

Tantárgy:

Metatárgy:

"A GEF modern leckéjének céljai és célkitűzései"

Készítette:

AnpadistovaTat `yana Aleksandrovna,

történelem tanár

MKOU "TSO No. 12"

csomóponti

2018

A modern oktatás Oroszországban átállt a második generációs szövetségi állami oktatási szabványra (FSES). Mielőtt az oktatási intézmények beállítanák feladat, amely magában foglalja a modern társadalom polgárának oktatását, olyan embert, aki egész életében tanulni fog. cél a modern oktatás a tanuló fejlesztése a kognitív tevékenység alanyaként.

Az új generációs GEF jellemzője - aktív természet, amely a tanuló személyiségének fejlesztését tűzi fő feladatnak. A modern oktatás elutasítja a tanulási eredmények tudás, készségek és képességek formájában való hagyományos bemutatását; a szabvány szövege a tényleges tevékenységeket jelzi.

A modern megközelítés alapvető különbsége a standardok orientációja a fő oktatási programok elsajátításának eredményeire. Az eredmények nem csak tantárgyi tudásként értendők, hanem ezen ismeretek gyakorlati tevékenységben való alkalmazásának képességeként is.

Ugyanakkor a követelményeket eredmények A fő oktatási program elsajátítását három csoportba soroljuk alany, meta-szubjektum és személyes.

Az óra céljai- lépések a cél felé, mit kell tenni az eredmény elérése érdekében.

Az óra megtervezésekor fontos figyelembe venni, hogy az új szabvány rendszer-aktivitás szemléletre épül, amely biztosítja a tanulók aktív oktató- és kognitív tevékenységét a további önfejlesztéshez, folyamatos oktatáshoz szükséges kompetenciák elsajátításában.

A készlet teljesítése feladatokat biztosítja, hogy a tanulók elsajátítsák az egyetemes és a tantárgyi oktatási tevékenységek rendszerét, amelyek végső soron sajátos tanulási eredmények. A személyiségnevelés feladata szervesen kapcsolódik a tanulási folyamathoz, és személyes eredményként van megtervezve.

Ebből kiindulva az adott óra céljainak és célkitűzéseinek megfogalmazásakor fontos a képzést a nevelési programban megjelölt tervezett eredmények elérésére összpontosítani.

Mégpedig, hogy megkapja:

Szisztematikus tudás a vizsgált fogalmak, folyamatok és jelenségek lényegéről, jellemzőiről, ok-okozati összefüggésekről;

- készségek a kapott információk önálló megszerzése és általánosítása, a szöveges információk elemzésének, szintetizálásának, összehasonlításának, értékelésének, osztályozásának, grafikonokká, diagramokká, kartogramokká és az általánosítás egyéb formáinak lefordításának képessége;
-készségek együttműködés és kommunikáció a problémahelyzetek megoldásában és a hatékony csoportmunka megszervezése a közös oktatási és alkalmazott problémák megoldására;

- készségek munkájuk eredményét szöveg, szóbeli kommunikáció, videóanyag, prezentáció és egyéb formában formálissá teszik;

- készségek a kognitív tevékenység megszervezése a szükséges erőforrások felkutatásától és vonzásától a feladat minőségi ellenőrzéséig;

- készségek elemzi és értékeli saját tevékenységét a feladatoktól függően;

- ICT- a tervezett tanulási eredmények elérését célzó nevelési-oktatási feladatok hatékony megoldásához szükséges kompetencia.

A program elsajátításának eredményei három csoportra oszthatók:

Tárgy eredmények egy adott tantárgyból való tanulás egy adott tantárgy ismeretszerzését jelenti.

Különös figyelmet kell fordítani a meta-tantárgyi eredmények elérésére, mint például:

Tanulási célok és célkitűzések meghatározása;
- megtervezni a célok elérésének módjait és eszközeit;
- kiválasztani a leghatékonyabb módszereket az oktatási és kognitív problémák megoldására;

A képzési és munkakörülmények változásaihoz igazítsák tevékenységeiket;
- értékelni a nevelési és egyéb feladatok végrehajtásának helyességét;
- tudjon különféle információforrásokkal dolgozni, osztályozni és általánosítani, hasonló folyamatokat, jelenségeket azonosítani, következtetéseket, következtetéseket levonni;
- konvencionális jelek, modellek és sémák, diagramok és diagramdiagramok kidolgozása és alkalmazása oktatási és kognitív feladatok megoldására, tervezésére;
- információt kapni a szöveg szemantikai olvasása eredményeként;

Csoportmunka a gyakori oktatási problémák megoldásán;
- szóbeli és írásbeli beszédet használni álláspontja, következtetései és következtetései indokolt védelmére;
- saját információs és kommunikációs technológiák az információk megszerzéséhez és feldolgozásához;

IKT - kompetenciák alkalmazása;

Rendelkezik az oktatási, kutatási és projekttevékenység elsődleges készségeivel.

A lecke egyik fontos szempontja az eredményszemélyestervezett eredményeket:

Hazaszeretetre és szülőföld-szeretetre nevelés;
- a hazájukért, szülőföldjük fejlődéséért érzett felelősségtudat elősegítése;

Önképzésre és önfejlesztésre való felkészültség;

Motiváció a tanuláshoz;

Tudományos szemléletformálás a tudomány és technológia modern vívmányai alapján;

Tiszteletteljes és jóindulatú hozzáállás kialakítása Oroszország és a világ más népeinek kultúrája, vallása és életmódja iránt;

Kommunikációs kompetencia készségek képzése;

Megfelelő egyéni és kollektív viselkedési készségek elsajátítása;
- az ökológiai kultúra oktatása és az ökológiai gondolkodás fejlesztése.

A kitűzött feladatok tehát megkövetelik az átmenetet egy új rendszer-tevékenység oktatási paradigmára, ami viszont az új szabványt megvalósító pedagógus tevékenységében alapvető változásokkal jár.

Bibliográfia

Guzeev, V.V. Az óra tervezése és elemzése / VV Guzeev // Az iskola igazgatója. - 2005. - 7. sz.

Ivanova L.F. Projektmunka a társadalomtudomány tanításában // Történelem és társadalomtudomány tanítása az iskolában. 2007. 2. szám,

Kovgorodova, A. Iskolai óra vezetése / A. Kovgorodova // Az iskola igazgatója. - Iskolaigazgató. - 2005. - 2. sz. - S. 49 - 51.

Az általános oktatás szövetségi állami oktatási szabványainak koncepciója: projekt / Orosz Oktatási Akadémia; szerk. A.M. Kondakova, A.A. Kuznyecova. - M .: Oktatás, 2008.

Kuznetsov A.A. A második generáció iskolai normáiról / A.A. Kuznyecov. // Önkormányzati egység: innovációk és kísérlet. - 2008. - Nem.

Kuznetsov A.A. A második generáció iskolai színvonaláról. // Önkormányzati egység: innovációk és kísérlet. 2008. sz.

Lavrentiev, V.V. Követelmények az órára, mint az oktatási folyamat fő megszervezési formájára a személyiségközpontú tanulás körülményei között: módszertani ajánlások / V. V. Lavrentiev // Iskolaigazgatási vezető tanár. - 2005. - 1. sz. - C 83 - 88.

Lukyanova, M.I. Módszertan egy személyiség-orientált óra elemzéséhez a főiskola tantárgyaiban / M.I. Lukyanova, N.A. Radina, T.N. Abdullina // Iskolaigazgatási vezető tanár. - 2006. - 2. sz. - S. 13 - 22.

2. dia

célmeghatározás

  • A cél megfogalmazásának folyamata és az abból adódó feladatok
  • Célkitűzési összetevők
  • Indoklás és célmeghatározás
  • Elérésük módjainak meghatározása
  • A várt eredmény megtervezése
  • 3. dia

    A cél kiválasztásának és tényleges meghatározásának folyamata, amely ideális kép a tevékenység jövőbeni eredményéről; a tanulók és a tanár közös tevékenysége a célok kitűzésében, a tevékenységek tervezésében; a tevékenység tartalmának megválasztása és a tevékenység eredményességének kritériumainak meghatározása, egy vagy több cél kiválasztása a megengedett eltérések paramétereinek meghatározásával az ötlet megvalósítási folyamatának irányításához.

    4. dia

    A cél fogalma

  • 5. dia

    SMART célmeghatározási kritériumok

    • S (specifikus)
    • M (Measurable) - mérhetőség
    • A (Elérhető) - elérhetőség
    • R (Eredményorientált) - eredményorientált
    • T (Time-bounded) - korreláció egy adott periódussal (idővel)
  • 6. dia

    Az óra céljainak meghatározása

    • Tanulási célok
    • A tétel céljai
    • A lecke céljai
    • (Célok a lecke minden szakaszában)
    1. Stratégiai cél
    2. taktikai célpont
    3. Működési cél
  • 7. dia

    A cél megfogalmazása B. Bloom taxonómiája alapján

    • (Taxonómia - tárgyak osztályozása és rendszerezése ....)
    • B. Bloom taxonómiai szintjei
    • 6. Értékelés
    • 5. Szintézis
    • 4. Elemzés
    • 3.Alkalmazás
    • 2.Megértés
    • 1. Tudás
  • 8. dia

    Az óra célja nevelési eredmények elérése

    • Személyes - új értékek, erkölcsi normák elfogadása
    • Meta-tantárgy - a tevékenység módszereinek elsajátítása, az önszerveződési készségek
    • Tárgy - ismeretek és készségek elsajátítása ebben a témában
  • 9. dia

    Határozzon meg egy célt, amelyet 45 perc, 125 óra, 5 év tanulás alatt elérhet

    • Tanítsa meg a tanulókat a referencia irodalommal dolgozni.
    • Ismereteket formálni az ókori Görögország főbb kulturális emlékeiről.
    • Tanuld meg elemezni az epikus jellegű irodalmi műveket.
    • Az emlősök fő jellemzőivel kapcsolatos ismeretek megszilárdítása.
    • A valóság jelenségeinek szisztematikus elemzésének képességének fejlesztése.
    • Megtanítani a tanulókat olvasott cikkek és könyvek absztraktjainak és kivonatainak írására.
    • Ismereteket formálni D. I. Mengyelejev elemeinek periodikus rendszeréről.
    • Ismereteket formálni az Ohm-törvény lényegéről.
  • 10. dia

    Tekintse át az óra céljait:

    Az óra céljai:

    • Biztosítani kell az alapfogalmak és tények ismétlődését és megszilárdítását.
    • Hozzájárulni a világnézeti eszmék kialakulásához.
    • Biztosítani kell a tanulók egészségét.
    • Fejleszteni a tanulókban azt a képességet, hogy meglássák a tanult anyagban a legfontosabbat, a lényegeset, összehasonlítsák, általánosítsák, logikusan kifejezzék gondolataikat.
    • Fejlessze a tanulók kíváncsiságát.

    Az óra témája - "A Naprendszer bolygói"

    dia 11

    Milyen hibák azonosíthatók az óra célkitűzéseinek javasolt megfogalmazásában?

    • Minden diák meg tudja nevezni a Nagy Honvédő Háború 10 fő eseményét
    • Minden tanuló el tudja magyarázni a vadon élő és a háziállatok közötti különbségeket.
    • A tanuló képes lesz a fogalmakat ... paraméterek szerint osztályozni ...
    • A tanulók köznyelvi kifejezéseket használnak a köszöntésre, a beszélgetés megkezdésére és befejezésére
    • A tanulók kiválasztják, hogy a probléma megoldásának két módja közül melyik a jobb.
  • dia 12

    Hogyan állapítható meg, hogy a cél helyesen van-e megfogalmazva

    Válaszolj a kérdésekre:

    • Megvalósítható-e a cél a diákok számára?
    • Konkrét a cél?
    • Hozzájárul-e a tervezett eredmény eléréséhez?
    • Lehet-e értékelni az elért eredményt?
    • Megfogalmazódnak-e a célok a tanulók cselekedeteiben?
    • A végeredmény benne van a megfogalmazásban?
  • dia 13

    Az óra célja feladatokká alakul:

    • Tájékoztató: mit tanítunk és mit tanulunk?
    • Működési: hogyan és hogyan fogunk tanulni?
    • Motiváció: miért van szükségünk rá?
    • Kommunikatív: kivel és hol?
  • 14. dia

    dia 15

    16. dia

    HOGYAN VÁLTOZIK AZ ÓRA

    A lecke személyiségfejlesztővé válik;
    - kompetencia-orientálttá válik az óra;
    - a lecke meta-témává válik;
    - a tantárgyorientált órával együtt integrált formák (az óra órái) születnek, elmosódik a határvonal tanítás és nevelés között

    17. dia

    A hagyományos óra felépítése

    Hány szakaszból kell állnia egy leckének?

    1. Idő szervezése;
    2. házi feladat ellenőrzése;
    3. a tanulók szubjektív tapasztalatainak aktualizálása
    4. új ismeretek és cselekvési módok elsajátítása
    5. a tanulmányozottak megértésének elsődleges tesztje
    6. a tanultak megszilárdítása;
    7. a tanultak alkalmazása;
    8. általánosítás és rendszerezés;
    9. kontroll és önuralom;
    10. javítás;
    11. házi feladat;
    12. az edzés eredményeinek összegzése;
    13. visszaverődés.
  • 18. dia

    A modern óra felépítése

    1. Tudásfrissítés
    2. Problematizálás
    3. Visszaverődés
    4. Kontroll, önbecsülés
    5. Szemantizálás
  • 19. dia

    A GEF óra felépítése:

    1. Motiváció (önmeghatározás) tanulási tevékenységekhez (szervezési szakasz 1-2 perc).
    2. Ismeretek aktualizálása, egyéni nehézségek rögzítése próba-oktatási akcióban 4-5 perc.
    3. A nehézség helyének és okának azonosítása, a tevékenység céljának kitűzése 4-5 perc.
    4. Projekt felépítése a nehézségből való kilábalás érdekében (új ismeretek felfedezése) 7-8 perc.
    5. A megépített projekt megvalósítása 4-5 perc.
    6. Elsődleges rögzítés 4-5 perc.
    7. Önálló munkavégzés standard (minta) szerinti önellenőrzéssel 4-5 perc.
    8. Beillesztés a tudásrendszerbe és ismétlés 7-8 perc.
    9. Az oktatási tevékenység tükrözése (az óra eredménye) - 2-3 perc.

    20. dia

  • dia 21

    ÓRATIPOLÓGIA

  • dia 22

    A GEF LECKE FELKÉSZÜLÉSÉBEN A FŐBB NEHÉZSÉGEK

    • Fenntartható óramódszer, amely az elmúlt években fejlődött ki.
    • Annak szükségessége, hogy a tanuló képes legyen információk után kutatni és azt felfedezni.
    • A tanulási helyzetek, mint a tanulási tevékenységek speciális szerkezeti egységei létrehozásának igénye, valamint a tanulási feladatok tanulási helyzetté alakításának igénye.
    • Az óra elemzésének hagyományos megközelítése és a tanári teljesítmény értékelésének régi megközelítéseihez való ragaszkodás vágya.
    • A jól ismert vázlattervek helyettesítése az óra technológiai térképeivel.
    • Ellenőrzési és értékelési tevékenységek.
  • dia 23

    Modern lecke

    • a tanuló nem tárgya, hanem alanya az oktatási tevékenységnek;
    • az óra sokféle ismeretforrást használ;
    • megváltozik az óra szerkezete;
    • egyéni és kollektív tevékenység érvényesül;
    • prioritást élvez a tanuló tevékenysége;
    • új kritériumokat alkalmaznak a tanulók tevékenységének értékelésére.
  • dia 24

    Algoritmus egy lecke felépítéséhez rendszer-aktivitás megközelítés keretein belül

    • Mutassa be a leckét logikusan kitöltött modulok formájában, világosan meghatározott céllal és tervezett eredménnyel.
    • Az óra tárgya alapján a modul célja a gyermekek fejlődésének életkori pszichés sajátosságait figyelembe véve válasszon pedagógiai technikát vagy technikát a technika bankjából.
    • A tankönyv anyaga alapján képzési feladatok elkészítéséhez az Iljusin-féle szituációs feladatkonstruktor használható.
    • Elemezze a kapott óra forgatókönyvét a rendszer-aktivitás megközelítés szempontjából.
    • Vegyük fontolóra az IKT használatára kiválasztott módszereket vagy technikákat azok megvalósításához.
    • Az óra hatékonyságának értékelése az idealitás elve alapján: a tanulók tanulási tevékenységének maximális hatása minimális tanári tevékenység mellett.
  • 25. dia

    Gyakorlat

    1. Célkitűzési leckét dolgozzon ki a rendszer-aktivitás megközelítésről.
    Dolog___________________________________
    Az óra témája ________________________________________
    Osztály __________________________
    Cél (személyes, meta-tárgy, tárgyi eredmény) __________________________
    Az óra céljai:

    • Tantárgy:
    • Metatárgy:
    • Személyes:
  • Az összes dia megtekintése