Θεωρώντας Προδιαγραφές Opel Astra H, πρέπει να ληφθούν υπόψη οι παραλλαγές: περισσότερες από 5 διαφορετικούς τόμουςκινητήρας, σεντάν, στέισον βάγκον, δύο χάτσμπακ και ένα κάμπριο, 3 επίπεδα εξοπλισμού.
Opel Astra H - τεχνικές προδιαγραφές για όλη την οικογένεια
Τεχνικός Χαρακτηριστικά OpelΤο Astra H δεν μπορεί να περιγραφεί σε μία παράγραφο. Επειδή το Astra H δεν είναι ένα αυτοκίνητο, είναι μια ολόκληρη οικογένεια. Μια γραμμή που αποτελείται από τουλάχιστον 5 αυτοκίνητα. Ίδιοι εκ πρώτης όψεως, αλλά διαφορετικοί στην ουσία τους επιδόσεις οδήγησης, εμφάνιση και μέγεθος.
Το Astra H ξεκίνησε την παραγωγή το 2004. Το 2007 υπέστη μια μικρή ανανέωση. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά των κινητήρων έχουν υποστεί αλλαγές. Έχουν γίνει πιο ισχυρά, οικονομικά και φιλικά προς το περιβάλλον. Επίσης άλλαξε μπροστινός προφυλακτήρας, καθρέφτες και ορισμένα στοιχεία εσωτερικής διακόσμησης. Το Astra H εξακολουθεί να παράγεται σε στυλ αμαξώματος station wagon, σεντάν ή 5θυρου hatchback, αλλά με το όνομα Astra Family.
Τεχνικά χαρακτηριστικά του Opel Astra H hatchback
Χαρακτηριστικά απόδοσης του χάτσμπακ Opel Astra
Μέγιστη ταχύτητα: 185 km/h
Χρόνος επιτάχυνσης έως 100 km/h: 12,3 δευτ
Κατανάλωση καυσίμου ανά 100 km στην πόλη: 8,5 λίτρα
Κατανάλωση καυσίμου ανά 100 km στον αυτοκινητόδρομο: 5,5 λ
Κατανάλωση καυσίμου ανά 100 km μεικτού κύκλου:
6,6 λίτρα
Όγκος δεξαμενής αερίου: 52 l
Απόλυτο βάρος οχήματος: 1265 κιλά
Δεκτός πλήρης μάζα:
1740 κιλά
Μέγεθος ελαστικού: 195/65 R15 T
Μέγεθος δίσκου: 6,5 J x 15
Χαρακτηριστικά κινητήρα
Τοποθεσία:εμπρός, εγκάρσιος
Χωρητικότητα μηχανής: 1598 cm3
Ισχύς κινητήρα: 105 ίπποι
Αριθμός περιστροφών: 6000
Ροπή: 150/3900 ν*μ
Σύστημα ανεφοδιασμού:Κατανεμημένη ένεση
Υπερσυμπίεση:Οχι
Μηχανισμός διανομής αερίου: DOHC
Διάταξη κυλίνδρων:Σειρά
Αριθμός κυλίνδρων: 4
Διάμετρος κυλίνδρου: 79 χλστ
Διαδρομή εμβόλου: 81,5 χλστ
Αναλογία συμπίεσης: 10.5
Αριθμός βαλβίδων ανά κύλινδρο: 4
Προτεινόμενο καύσιμο: AI-95
Σύστημα πέδησης
Μπροστινά φρένα:Αεριζόμενος δίσκος
Πίσω φρένα:Δίσκος
ABS: ABS
Πηδαλιούχηση
Τύπος διεύθυνσης:Ράφι και πινιόν
Υδραυλικό τιμόνι:Υδραυλικό τιμόνι
Μετάδοση
Μονάδα οδήγησης:Εμπρός
Αριθμός γραναζιών: χειροκίνητη μετάδοση — 5
Αριθμός γραναζιών:αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων - 5
Σχέση μετάδοσης κύριο ζευγάρι:
3.94
Εναιώρημα
Μπροστινή ανάρτηση:Αμορτισέρ
Πίσω ανάρτηση:
Αμορτισέρ
Σώμα
Σωματότυπος:χάτσμπακ
Αριθμός θυρών: 5
Αριθμός θέσεων: 5
Μήκος μηχανής: 4249 χλστ
Πλάτος μηχανής: 1753 χλστ
Ύψος μηχανής: 1460 χλστ
Μεταξόνιο:
2614 χλστ
Μπροστινό κομμάτι: 1488 χλστ
Πίσω τροχιά: 1488 χλστ
Μέγιστος όγκος κορμού: 1330 l
Ελάχιστος όγκος κορμού: 380 l
Αμάξωμα και πλαίσιο του Opel Astra H
Η σειρά αμαξώματος έχει πολλές επιλογές: sedan, station wagon, 5θυρο hatchback, 3θυρο GTC hatchback και Astra TwinTop coupe-cabrio. Προδιαγραφές διάφοροι τύποιΤα αμαξώματα του Opel Astra είναι παρόμοια, αλλά υπάρχουν διαφορές. Το μεταξόνιο του σεντάν και του στέισον βάγκον είναι 2703 χλστ. και των χάτσμπακ και των κάμπριο είναι 2614 χλστ.
Η ακτίνα στροφής είναι περίπου η ίδια για όλους, περίπου 11 μέτρα. Το 5θυρο hatchback έχει 375 λίτρα, το GTC – 340 λίτρα και το κάμπριο – 205 λίτρα. Ο όγκος της δεξαμενής αερίου σε όλα τα Opel Astra είναι 52 λίτρα.
Η μπροστινή ανάρτηση στο Astra H είναι με ελατήριο MacPherson, με τηλεσκοπικά γόνατα αμορτισέρ, σπειροειδή ελατήρια και σταθεροποιητή πλευρική σταθερότητα. Η πίσω ανάρτηση στα αυτοκίνητα Opel Astra είναι ημι-ανεξάρτητη, μοχλός-ελατήριο με συρόμενους βραχίονες.
Διαμορφώσεις Opel Astra H
Το Astra N έχει 3 επιλογές διαμόρφωσης: Essentia, Enjoy, Cosmo. Το πιο απλό είναι το Essentia, το οποίο περιλαμβάνει τιμόνι με δερμάτινη επένδυση, κλιματισμό και θερμαινόμενα μπροστινά καθίσματα. Το Enjoy προσθέτει έλεγχο κλιματισμού και αισθητήρα φωτός. Cosmo - μέγιστη διαμόρφωση, μπορεί να υπερηφανεύεται για 16 ιντσών ΖΑΝΤΕΣ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ, αισθητήρας βροχής, καθίσματα με ένθετα από οικολογικό δέρμα. Επίσης για το 3θυρο hatchback υπάρχει επιλογή με πανοραμική στέγη. ΣΕ Διαμόρφωση OPC, διαθέσιμο μόνο για το χάτσμπακ GTC, έχουν τοποθετηθεί σπορ αμαξώματα, ζάντες 17 ιντσών και καθίσματα Recaro. Επίσης, τα στέισον βάγκον και τα σεντάν διαθέτουν επιπλέον αναπτήρες τσιγάρων στο πορτμπαγκάζ για την τοποθέτηση ψυγείου στο πορτμπαγκάζ. Το 2008, ήταν δυνατή η αγορά της έκδοσης Astra H Limousine, αλλά μόνο κατόπιν παραγγελίας, από τη Γερμανία.
Τεχνικός εξοπλισμός και χαρακτηριστικά του Opel Astra H
Ο λιγότερο ισχυρός, αλλά ταυτόχρονα ο πιο αξιόπιστος κινητήρας που προσφέρεται για το τρίτο Astra είναι ένα τετρακύλινδρο "γρανάζι" με όγκο 1,4 λίτρων. Ισχύς δεκαεξαβαλβίδων 1.4 Opel – 90 Ιπποδύναμη.
Στο εύρος Κινητήρες Astra H υπάρχουν δύο βενζίνης 1.6. Το πρώτο παράγει 105 ίππους και η ισχύς του δεύτερου είναι 10 ίππους υψηλότερη - 115 ίπποι. Σε κινητήρες 1,6 με απόσταση που ξεπερνά τα 40.000 km, παρατηρήθηκε δόνηση στις στροφές στην περιοχή 2.500 - 3.000 κατά κανόνα, αυτή η δυσάρεστη στιγμή συνδέεται με το σύστημα μεταβλητού χρονισμού βαλβίδων.
Οι κινητήρες 1,8 λίτρων παράγουν ισχύ 125 και 140 ίππων. Σταθμούς παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας 1,8 λίτρα με χιλιόμετρα 70.000 πάσχει από διαρροή στεγανοποιητικού λαδιού εκκεντροφόρου και μπορεί επίσης να έχει διαρροή μπροστινή τσιμούχα λαδιούστροφαλοφόρος άξων Επίσης, σε κινητήρες με όγκο 1,6 και 1,8 λίτρα, με χιλιόμετρα που υπερβαίνουν τα 50.000 km, το γρανάζι εκκεντροφόρου μπορεί να μπλοκάρει. Κατά κανόνα, πριν από αυτό, κατά την εκκίνηση του κινητήρα, ακούγεται ένας θόρυβος λείανσης για 2-3 δευτερόλεπτα.
Οι πιο ισχυρές μονάδες βενζίνης είναι οι υπερτροφοδοτούμενοι κινητήρες 2,0 λίτρων. Η ισχύς τους: 170, 200 και 240 ίπποι.
Εγκατεστημένο στο Opel Astra H 2004 - 2010 κινητήρες turbodiesel: 1,3 - 90 ίπποι, 1,7 - 80 και 100 ίπποι, 1,9 - 120 και 150 ίπποι. Σύμφωνα με τους ειδικούς, είναι καλύτερο να αγοράσετε ένα βενζινοκίνητο Astra, καθώς οι κινητήρες ντίζελ απαιτούν ακόμη περισσότερη προσοχή από μονάδες βενζίνης Opel. Αν ενεργοποιηθεί diesel AstraΗ ισχύς έπεσε αισθητά και το αυτοκίνητο άρχισε να καπνίζει, ίσως ο λόγος να είναι το φίλτρο σωματιδίων, που ήδη ζητά αντικατάσταση. Επί τροποποιήσεις ντίζελΟι Asters είναι εξοπλισμένοι με σφόνδυλο διπλής μάζας, με την πάροδο του χρόνου γίνεται η αιτία χτυπημάτων και δονήσεων κατά κανόνα, απαιτείται αντικατάσταση μετά από απόσταση 150.000 χιλιομέτρων.
Σε τροποποιήσεις Astra με κινητήρες 1.4 και 1.6L, τοποθετούνται στο πίσω μέρος φρένα τυμπάνου, σε πιο ισχυρά Astra σε όλους τους τροχούς δισκόφρενα. Τα μπροστινά τακάκια του Astra διαρκούν 30.000 km και τα πίσω τυμπάνου για 60.000 km. Σάμη δίσκοι φρένωνΤο Asters εξυπηρετεί 60.000 χλμ.
Είναι καλύτερο να αγοράσετε ένα μεταχειρισμένο αστέρα από χειροκίνητη μετάδοση. Οι μηχανικοί από επισκευή σε επισκευή θα διαρκέσουν τουλάχιστον 100.000 km και μερικές φορές 200.000 km. ΟπισθενΤο μηχανικό κιβώτιο ταχυτήτων του Astra δεν είναι εξοπλισμένο με συγχρονιστή, γι' αυτό αμέσως μετά τη διακοπή αντίστροφη ταχύτηταΣτο Astra δεν ανάβει καλά.
Τέσσερα βήμα αυτόματο Asters εξοπλισμένα χειμερινή λειτουργία, αλλά αν δεν το χρησιμοποιείτε για μεγάλο χρονικό διάστημα, μια μέρα το κουμπί ενεργοποίησης μπορεί απλώς να μην λειτουργεί. Τα τράνταγμα κατά την εναλλαγή από το πρώτο στο δεύτερο σε αυτό το κουτί θεωρούνται φυσιολογικά, αλλά τα τράνταγμα κατά την εναλλαγή από το δεύτερο στο τρίτο υποδηλώνουν δυσλειτουργία. Σε ορισμένες περιπτώσεις, οι επισκευές θα απαιτήσουν αντικατάσταση του σώματος της βαλβίδας. Μέσα στο σώμα αυτόματη μετάδοσηΤα κιβώτια ταχυτήτων Astra έχουν ενσωματωμένο ψυγείο ψύξης του κιβωτίου ταχυτήτων, συμβαίνει το ψυκτικό υγρό να διαρρέει και να αναμιγνύεται με το λάδι, το οποίο επίσης δεν αυξάνει τη διάρκεια ζωής της μονάδας.
Μετά από μια χιλιομετρική απόσταση 100.000 km, το ρομποτικό κιβώτιο ταχυτήτων θα χρειαστεί αντικατάσταση του πιρουνιού. Συνήθως, το ρομπότ Easy Tronic διαρκεί περισσότερα από 100.000 χλμ πριν από την γενική επισκευή, ώστε να μην μειώσει τη διάρκεια ζωής του ρομποτικό κιβώτιο ταχυτήτωνΌταν σταματάτε για σύντομο χρονικό διάστημα, βάλτε ουδέτερη ταχύτητα.
Η ανάρτηση του Astra είναι αρκετά ανθεκτική. Σύμφωνα με τις κριτικές των ιδιοκτητών, είναι λίγο σκληρό. Τις περισσότερες φορές, τα γόνατα σταθεροποίησης και οι ράβδοι διεύθυνσης στο πλαίσιο της Opel αντικαθίστανται μετά από απόσταση 50.000 km.
Τιμή
Μπορείτε να αγοράσετε ένα Opel Astra H 2004 – 2010 σε σχεδόν οποιαδήποτε πόλη στην ΚΑΚ. Τιμή Opel Astra H 2007 $11.000 - $12.000. Το Astra είναι μια καλή επιλογή για ένα άτομο που ζει στην πόλη, με μέτρο γρήγορο αυτοκίνητομε μη λαίμαργο κινητήρα και ευρύχωρο εσωτερικό, εκτός από το Astra είναι διαφορετικό καλό επίπεδοασφάλεια.
Στοιχεία και γεγονότα
Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, το Opel Astra H είναι ένα από τα αυτοκίνητα που χάνει τη λιγότερη αξία με την πάροδο του χρόνου.Συν τη σχετική φθηνότητα στη συντήρηση. Και προσθέτοντας σε αυτό τα τεχνικά χαρακτηριστικά και μεγάλη επιλογή, μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το Opel Astra σίγουρα αξίζει προσοχής.
ΤΕΧΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ OPEL ASTRA (OPEL ASTRA)
Τεχνικά χαρακτηριστικά του Opel Astra
Σώμα | 3θυρο | Φορείο | 5 πόρτα | Αυτοκίνητο με πολλά καθίσματα | OPC |
---|---|---|---|---|---|
Ύψος (mm) | 1435 | 1447 | 1460 | 1500 | 1405 |
Μήκος (mm) | 4290 | 4587 | 4249 | 4515 | 4290 |
Μεταξόνιο (mm) | 2614 | 2703 | 2614 | 2703 | 2614 |
Πλάτος (συμπεριλαμβανομένων/εξαιρουμένων των εξωτερικών καθρεπτών πίσω όψη) (mm) |
2033/1753 | 2033/1753 | 2033/1753 | 2033/1753 | 2033/1753 |
Μετατρόχιο εμπρός/πίσω τροχού (mm) | 1488/1488 | 1488/1488 | 1488/1488 | 1488/1488 | 1488/1488 |
Ακτίνα στροφής σε μέτρα | 3θυρο | Φορείο | 5 πόρτα | Αυτοκίνητο με πολλά καθίσματα | OPC |
Από κράσπεδο σε κράσπεδο | 10,48-10,94 | 11,00 | 10,48-10,85 | 10,80-11,17 | 10,95 |
τοίχο με τοίχο | 11,15-11,59 | 11,47 | 11,15-11,50 | 11,47-11,60 | 10,60 |
Μέγεθος χώρου αποσκευώνσε mm (ECIE/GM) |
3θυρο | Φορείο | 5 πόρτα | Αυτοκίνητο με πολλά καθίσματα | OPC |
Μήκος χώρου αποσκευών από πίσω πόρταπριν καθίσματα δεύτερης σειράς |
819 | 905 | 819 | 1085 | 819 |
Μήκος πατώματος διαμέρισμα φορτίου, από την πόρτα του φορτίου διαμερίσματα μέχρι την πλάτη των μπροστινών καθισμάτων |
1522 | 1668 | 1530 | 1807 | 1522 |
Πλάτος μεταξύ των θόλων των τροχών | 944 | 1027 | 944 | 1088 | 944 |
Μέγιστο πλάτος | 1092 | 1092 | 1093 | 1088 | 1092 |
Ύψος αποσκευών | 772 | 772 | 820 | 862 | 772 |
Όγκος χώρου αποσκευών σε λίτρα (ECIE) | 3θυρο | Φορείο | 5 πόρτα | Αυτοκίνητο με πολλά καθίσματα | OPC |
Χωρητικότητα χώρου αποσκευών (με ράφι χώρου αποσκευών) |
340 | 490 | 375 | 490 | 340 |
Χωρητικότητα χώρου αποσκευών με φόρτωση έως άνω όριο της πλάτης των μπροστινών καθισμάτων |
690 | 870 | 805 | 900 | 690 |
Χωρητικότητα χώρου αποσκευών με φόρτωση πλάτης μπροστινά καθίσματα και οροφή |
1070 | — | 1295 | 1590 | 1070 | 3θυρο | Φορείο | 5 πόρτα | Αυτοκίνητο με πολλά καθίσματα | OPC |
Απόρριψη βάρους συμπεριλαμβανομένου του οδηγού (σύμφωνα με τις 92/21/ΕΟΚ και 95/48/ΕΚ) |
1220-1538 | 1306-1520 | 1240-1585 | 1278-1653 | 1393-1417 |
Ανώτατο όριο επιτρεπόμενο βάροςαυτοκίνητο | 1695-1895 | 1730-1830 | 1715-1915 | 1810-2005 | 1840 |
Φορτίο επί πληρωμή | 323-487 | 306-428 | 320-495 | 336-542 | 423-447 |
Μέγιστο φορτίο μπροστινού άξονα (ελάχιστη τιμή) |
875-1070 | 910-1015 | 875-1070 | 880-1075 | 1015 | 840 | 860 | 860 | 940 | 840 |
Βενζινοκινητήρες | 1.4 TWINPORT® ECOTEC® |
1.6 TWINPORT ECOTEC® (85 kW) |
1,8 ECOTEC® | 2.0 Turbo ECOTEC® (147 kW) |
OPC 2.0 Turbo (177 kW) |
---|---|---|---|---|---|
Καύσιμα | Βενζίνη | Βενζίνη | Βενζίνη | Βενζίνη | Βενζίνη |
Αριθμός κυλίνδρων | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Διάμετρος κυλίνδρου, mm | 73,4 | 79,0 | 80,5 | 86,0 | 86,0 |
Διαδρομή εμβόλου, mm | 80,6 | 81,5 | 88,2 | 86,0 | 86,0 |
Όγκος εργασίας, cm3 | 1364 | 1598 | 1796 | 1998 | 1998 |
Μέγιστη. ισχύς σε kW/hp | 66 (90) | 85 (115) | 103 (140) | 147 (200) | 177 (240) |
Μέγιστη. ισχύς στις σ.α.λ | 5600 | 6000 | 6300 | 5400 | 5600 |
Μέγιστη. ροπή σε Nm | 125 | 155 | 175 | 262 | 320 |
Μέγιστη. ροπή στο σ.α.λ |
4000 | 4000 | 3800 | 4200 | 2400 |
Προστασία ψυγείου για αναδιαμόρφωση OPEL ASTRA H 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015. Βίντεο εγκατάστασης. Εμπειρία στην παραγωγή προστατευτικών διχτυών από το 2006. Η εγκατάσταση προστασίας ψυγείου από το Strelka11 θα σας γλιτώσει από περιττή ταλαιπωρία και έξοδα. Σωστή επιλογήκυψέλες από πλέγμα αλουμινίου που προστατεύουν τέλεια το ψυγείο χωρίς να διακυβεύεται η ψύξη του κινητήρα. Κατασκευασμένο από πλέγμα αλουμινίου με μέγεθος κυψέλης 3*7mm. Με τυπικό σχέδιο σε σχήμα ρόμβου. Προστατεύει το ψυγείο του αυτοκινήτου από μικρές πέτρες, έντομα και άλλα μικρά υπολείμματα που εισέρχονται σε αυτό, χωρίς να παρεμποδίζει τη ροή του αέρα (χωρίς να διακυβεύεται η ψύξη του κινητήρα).
![](https://i2.wp.com/strelka11.ru/image/catalog/desc/kant.jpg)
Το προστατευτικό άκρο του ψυγείου είναι κατασκευασμένο από μαλακό μαύρο πλαστικό, τοποθετημένο σε όλη την περίμετρο του πλέγματος επαναλαμβάνει ακριβώς τη γεωμετρία του καθίσματος στον προφυλακτήρα, αποτρέπει τις γρατσουνιές και τα τσιπάκια στον προφυλακτήρα κατά τη λειτουργία προστατευτικό πλέγμακαλοριφέρ, δίνοντας μια τελική, αισθητική εμφάνιση σε ολόκληρο το προϊόν.
![](https://i2.wp.com/strelka11.ru/image/catalog/desc/krepezh.jpg)
Τα ειδικά σχεδιασμένα κουμπώματα δεν φαίνονται εξωτερικά και δεν καταστρέφουν εμφάνισητα προϊόντα είναι κατασκευασμένα από μαύρο πλαστικό 2 mm, λαμβάνοντας υπόψη όλα τα χαρακτηριστικά σχεδίουαυτού του μοντέλου αυτοκινήτου, στερεώνοντας με ασφάλεια την προστασία του ψυγείου στο κάθισμα.
![](https://i2.wp.com/strelka11.ru/image/catalog/winter/winter_pack.jpg)
Χειμερινό πακέτο: Τοποθετείται ΜΟΝΟ στο προστατευτικό πλέγμα του ψυγείου που κατασκευάζεται από την Strelka11.
Η χειμερινή συσκευασία έχει σχεδιαστεί για να προστατεύει το ψυγείο από βρωμιά, χειμερινές χημικές ουσίες, λάσπη και να διατηρεί τη θερμότητα μέσα χώρο του κινητήρα. Η χειμερινή τσάντα είναι κατασκευασμένη από πλαστικό ABS, πάχους 1 mm, επαναλαμβάνει το σχήμα της προστασίας του ψυγείου και είναι στερεωμένη με πλαστικές βίδες στην κυψέλη του προστατευτικού πλέγματος ψυγείου Strelka 11 χωρίς να καταστρέφεται η πολυμερής επίστρωση.
Αγορά ανταλλακτικά αυτοκινήτων Opel Astra 2008Με ευνοϊκή τιμήκαι με μακρύ περίοδος εγγύησης- πραγματικά σε Part-auto! Ο κατάλογος περιέχει ανταλλακτικά αυτοκινήτων από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές στον κόσμο για όλους τους τύπους επισκευών αυτοκινήτων, από απλές αλλαγές λαδιών έως μεγάλες εργασίες επισκευήςσυνδέεται με σοβαρό οικονομικό κόστος.
Επισκόπηση μοντέλου
Opel Astra H - 3η γενιά επιβατηγό αυτοκίνητοΣειρά Opel Astra (χρόνια παραγωγής 2004 - 2009). Στη Ρωσία, το μοντέλο κατασκευάστηκε σε εργοστάσιο στο Καλίνινγκραντ από το 2004 έως το 2008 και στο Shushary (κοντά στην Αγία Πετρούπολη) - 2008-2009.
Υπάρχουν πολλές παραλλαγές του αυτοκινήτου - ένα πεντάθυρο hatchback, ένα station wagon και ένα σπορ τρίθυρο hatchback. Τα αυτοκίνητα εξακολουθούν να είναι δημοφιλή, γι' αυτό και τα ανταλλακτικά Astra 2008 έχουν ζήτηση.
Το ανεξάρτητο Euro NCAP έδωσε στο αυτοκίνητο μια βαθμολογία ασφάλειας με βάση τα ακόλουθα κριτήρια:
- Επιβάτης 5/5;
- Παιδί 4/5;
- Πεζός 3/4.
Το Opel Astra G είναι ο προκάτοχος του Opel Astra H. αυτή τη στιγμήαυτό το μοντέλο αυτοκινήτου μετονομάστηκε σε Opel Family.
Ανταλλακτικά υψηλής ποιότητας Astra2008 στο Part-auto - η σωστή επιλογή!
Αγορά ανταλλακτικών για Opel Astra 2008 για διάφορους σκοπούς - από την αντικατάσταση Προμήθειεςκαι πριν επιδιορθώσετε μέρη του σώματος. Τα ακόλουθα στοιχεία παρουσιάζονται στους καταλόγους στον ιστότοπο:
- Αναλώσιμα - λάδια κινητήρα, υγρά φρένων, αντιψυκτικά κ.λπ.
- Εξαρτήματα αμαξώματος και κινητήρα.
- Εσωτερικές συσκευέςκαι αξεσουάρ?
- κιτ - ΤΑΚΑΚΙΑ ΦΡΕΝΩΝ, διάφορα φίλτρα, προθερμαντήρες, προβολείς και άλλα ανταλλακτικά αυτοκινήτων για Opel Astra 2008.
Τώρα δεν χρειάζεται να στέκεστε σε ουρές σε αγορές και καταστήματα αυτοκινήτων - απλώς μεταβείτε στον ιστότοπο Part-auto και παραγγείλετε τα απαραίτητα ανταλλακτικά Opel Astra 2008σε λειτουργία online. Εδώ οι πελάτες αγοράζουν ανταλλακτικά αυτοκινήτων σε τιμή φιλική προς το πορτοφόλι!
Αγοράστε ανταλλακτικά για Opel Astra 2008στο ηλεκτρονικό κατάστημα Part-auto - γρήγορα, εύκολα και κερδοφόρα για τον οικογενειακό προϋπολογισμό.
Ανακαινισμένο Opel Astra H ή γιατί επέλεξα ένα subcompact αυτοκίνητο κατηγορίας γκολφ.
Καλό απόγευμα Θέλω να μοιραστώ τις εντυπώσεις και τα συναισθήματά μου από Αγορές Opel Astra H 2009
Ο στόχος της αγοράς ενός νεότερου αυτοκινήτου έζησε μέσα μου για μεγάλο χρονικό διάστημα, μάζεψα χρήματα, μελέτησα ταυτόχρονα φόρουμ, διάβασα κριτικές, κατάλαβα τα προβλήματα αυτού ή εκείνου του μοντέλου, αλλά όσο περνούσε ο καιρός, τόσο περισσότερο η ιδέα να αγοράσω ένα αυτοκίνητο που είχε υποφέρει από τη σκληρή εκμετάλλευσή μας από τη Λευκορωσία με εγκατέλειψε, όσο πιο ψηλά ανέβαινε ο πήχης απαιτήσεων.
Αποφάσισα να αγοράσω ένα αυτοκίνητο στη Λευκορωσία, αλλά ένα φρεσκοεισαγόμενο, όπως λένε, «δείτε τι να αγοράσετε». Το αυτοκίνητο δεν είναι το πρώτο, το πρώτο αυτοκίνητο ήταν Opel OmegaΈνα 2.0i, το οποίο οδηγούσε ο πατέρας μου 5 χρόνια και εγώ 3 χρόνια. Το αυτοκίνητο, όπως αρμόζει στο πρώτο αυτοκίνητο, θα το θυμόμαστε για πάντα, αλλά υπήρξαν βλάβες, και ήταν παλιό, και όχι οικονομικό, αλλά ήταν ένα αυτοκίνητο με ψυχή, ένα αυτοκίνητο που μου άρεσε να οδηγώ, το πούλησα σχεδόν με δάκρυα στα μάτια μου, πόσο χρόνο και κόπο ξόδεψα για να διατηρήσω μια αξιοπρεπή κατάσταση ροής, πέρα από λόγια... ω, ω καλά. Μετά πήγα στο Renault Megane Scenic 2.0i, δεν μπορώ να πω τίποτα κακό για τον Γάλλο, σοβαρή ζημιάδεν υπήρχε, αλλά η ψυχή ζήτησε τον Γερμανό. Σε όλη τη σύντομη ζωή μου έχω οδηγήσει πολλά αυτοκίνητα, διαφορετικές μάρκες, από τα οποία είναι πιθανώς αμέτρητα, τόσο premium όσο και σε κρατικές τιμές, υπήρχε μια γενική εικόνα για το πώς ήταν αυτό ή εκείνο το αυτοκίνητο. Κατά την επιλογή, κατάλαβα ότι ήθελα ένα γερμανικό μάθημα γκολφ, με κινητήρας βενζίνης, όχι παλαιότερο του 2008 και με κινητήρα “pass-through” έως 1,5 λίτρο. Ήθελα το αυτοκίνητο να είναι αρκετά αξιόπιστο, το εσωτερικό ήταν ευχάριστο στην εμφάνιση και την αίσθηση, και το Shumka δεν σας υπενθύμιζε κάθε φορά που οδηγούσατε αυτοκίνητο. οικονομικό αυτοκίνητο. Επειδή δεν υπήρχαν αρκετά κεφάλαια για έναν καθαρόαιμο Γερμανό, η επιλογή έπεσε στο Opel Astra H, τι είδους αυτοκίνητο είχα καλή ιδέα, γιατί... Οδήγησα επανειλημμένα το ίδιο, μόνο ένα ντίζελ, από έναν φίλο και προσεκτικά «αναρωτήθηκα» ποιες αποχρώσεις εμφανίστηκαν μετά από 2 χρόνια ιδιοκτησίας. Πέρασα ένα μήνα μελετώντας κάθε είδους προβλήματα στο Russian Astra Club και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι όλα μπορούν να λυθούν και μπορώ να το αντέξω οικονομικά.
Δεν θα περιγράψω πώς αναζήτησα το Astra μου, θα πω απλώς ότι αφού επιθεώρησα το αυτοκίνητο σε διαμόρφωση cosmo, δεν ήθελα άλλο και έτσι:
Opel Astra H 1.4i, γερμανικό αίμα, hatchback 5d, 23 Σεπτεμβρίου 2009. χιλιόμετρα 44 τ.χλμ.
Τα χιλιόμετρα μπορεί να είναι μακριά, αλλά το εσωτερικό είναι τέλειο τέλεια κατάσταση, μυρίζει μέσα καινούριο αυτοκίνητο, από επιπλέον επιλογές: Κλιματισμός, cruise control, αισθητήρας φωτός/βροχής, καθρέφτης οπισθοπορείας αυτόματης μείωσης της φωτεινότητας, συνδυασμένο δερμάτινο εσωτερικό, π.Χ., έγχρωμη οθόνη LCD με πλοήγηση, Φώτα ομίχλης, πλήρες ηλεκτρικό πακέτο, ραδιόφωνο και χειριστήρια BC στο τιμόνι, γνήσιο casting επτά ακτίνων για 16”, θήκη γυαλιών πάνω από το κεφάλι, δερμάτινο τιμόνι, αισθητήρες παρκαρίσματος, ηλεκτρική ρύθμιση προβολέων.
Ο κινητήρας αλυσίδας, αν και μικρός σε όγκο, είναι αρκετά ισχυρός στην πόλη, στον αυτοκινητόδρομο είναι αρκετά άνετο να οδηγείς 110-120 km/h, ο αριθμός στροφών σε αυτή την ταχύτητα είναι 3000-3100, το αυτοκίνητο δεν κουνιέται ή παρασύρονται από τον άνεμο των φορτηγών που έρχονται. Αν είναι 4-5 άτομα στο αυτοκίνητο, η διαδρομή είναι φυσικά χειρότερη, αλλά και πάλι ανεκτή, καταρχήν, ήξερα τι αγόραζα γιατί... μια μέρα πριν την αγορά κατάφερα να οδηγήσω ένα Astra με αυτόν τον κινητήρα. Η κατανάλωση, όπως θα έπρεπε, δεν είναι μεγάλη, αυτοκινητόδρομος, ταχύτητα 110 ~ 5,4-5,8 λτ./100χλμ, πόλη ~ 8-8,5 με μέτρια οδήγηση.Το Astra κατά κάποιο τρόπο σας διδάσκει να οδηγείτε σύμφωνα με τους κανόνες με τον δικό του τρόπο, δεν θέλω να σας αποκόψω, να ενεργήσω απερίσκεπτα ή να παραβιάσω τους κανόνες σε αυτό. λειτουργία ταχύτητας, μήπως είναι μόνο λόγω του μικρού κινητήρα; Ίσως, αλλά νομίζω ότι αυτή είναι πιο πιθανή η ιδέα ολόκληρου του αυτοκινήτου, δεν έχω δει ποτέ αστέρα να παίζει πούλια, καλά, το αυτοκίνητο είναι διατεθειμένο να οδηγεί επιμελώς και αυτό είναι όλο! Με προσπέρασε; εντάξει το έκοψες; Το κοιτάζω με συγκαταβατική ηρεμία σε ένα δίλιτρο Renault αποδείχθηκε λίγο διαφορετικά. Και μου αρέσει που με επανεκπαιδεύει το astra, είναι σαν να σκέφτεται εσένα, την άνεση και την ασφάλειά σου, ξέχασες να κουμπώσεις; Θα σας υπενθυμίσει με ένα φως που αναβοσβήνει στον πίνακα, αν δεν το έχετε προσέξει, θα σας δώσει ηχητικό σήμα, δεν έκλεισε τελείως μια από τις πόρτες; Θα σας πει με ένα σήμα μίας χρήσης και ένα αναμμένο φως στον πίνακα οργάνων. Έφτασα σπίτι, έσβησα το αυτοκίνητο, τα φώτα σε όλο το ταμπλό και όλα τα κουμπιά συνέχισαν να ανάβουν, έβγαλα το κλειδί από την ανάφλεξη, το ραδιόφωνο έκλεισε και τα φώτα του εσωτερικού άναψαν, ωραία. Ίσως για κάποιους αυτά να είναι μικρά πράγματα, αλλά για μένα αποτελούν ένα μωσαϊκό θετικών συναισθημάτων από την ιδιοκτησία και τη λειτουργία. Η ανάρτηση είναι απλή, όχι πολλαπλών συνδέσμων, MacPherson μπροστά, δοκός πίσω, όλα είναι σχετικά φθηνά και αξιόπιστα. Εν κινήσει είναι άκαμπτο, αλλά πολύ συμπαγές και ελαστικό, δεν κουδουνίζει ή σπάει, μου αρέσει. Πραγματοποιείται εναλλάξ χωρίς ουσιαστικά ρολό. Το τιμόνι είναι πολύ κατατοπιστικό, αν οδηγείτε ήρεμα, τίποτα το ιδιαίτερο, αλλά αν κάνετε γρήγορα ελιγμούς, η ανατροφοδότηση είναι απότομη και ξεκάθαρη - σούπερ. Ο κινητήρας λειτουργεί πολύ αθόρυβα, με έντονη επιτάχυνση υπάρχει ένα ελάχιστα αισθητό βουητό, αυτό είναι ένα χαρακτηριστικό κίνηση αλυσίδας. Επί χαμηλότερες ταχύτητεςτραβάει υπέροχα. Μεγάλη σκάλαΕίμαι ευχαριστημένος με αυτό, αλλά το επόμενο δεν είναι τόσο καλό, θα πάρω άλλες λάμπες την άνοιξη.
Οι ταχύτητες αλλάζουν εύκολα και καθαρά, εκτός από το ότι είναι λίγο πιο δύσκολο να ανάψω το πρώτο όταν οδήγησα ένα Golf 4, τότε ακόμα κι αν το ανάψεις, δεν υπάρχουν προβλήματα.
Τα φρένα είναι τέλεια και πολύ ευαίσθητα, δεν έχω ξαναδεί κάτι παρόμοιο σε κανένα άλλο αυτοκίνητο, στην πόλη θα γνέφεις αν δεν τα έχεις συνηθίσει. Το πεντάλ του συμπλέκτη είναι ελαφρύ, δεν κουράζεσαι σε μποτιλιάρισμα. Τα μπροστινά καθίσματα είναι σκληρά, όχι για όλους, μου ταιριάζουν, η πλάτη μου δεν πονάει. Ο φωτισμός οργάνων είναι κίτρινο-κεχριμπαρένιο και δεν θαμπώνει ούτε αποσπά την προσοχή τη νύχτα.
Δεν υπάρχει αρκετή ένδειξη θερμοκρασίας κινητήρα στο ταμπλό για να το δείτε, πρέπει να μπείτε στη λειτουργία δοκιμής του ενσωματωμένου υπολογιστή.
Τα paddle shifters δεν είναι σταθερά, δεν αρέσουν σε όλους, αλλά μου άρεσαν τόσο πολύ που τώρα τα “κανονικά” προκαλούν ενόχληση.
Όλα τα παράθυρα μπορούν να ανυψωθούν ή να χαμηλώσουν πατώντας παρατεταμένα τα κουμπιά στο μπρελόκ της πόρτας για άνοιγμα/κλείσιμο, αντίστοιχα. Ο καθρέφτης με αυτόματη μείωση της έντασης του φωτός λειτουργεί εκπληκτικά, ακόμα κι αν κάθεστε πίσω από το συλλογικό xenon, δεν μας ενδιαφέρει.
Ο αισθητήρας φωτός είναι καθαρός, ανάβει και σβήνει τους προβολείς όταν είναι ανοιχτός, η ίδια η οθόνη επιλέγει τη λειτουργία χρωματικού τόνου για να μην τυφλώνει τον οδηγό, αυτή η λειτουργία μπορεί να απενεργοποιηθεί.
Ο αισθητήρας βροχής λειτουργεί καλά όταν είναι ενεργοποιημένος, ρυθμίζει αυτόματα τη συχνότητα λειτουργίας των υαλοκαθαριστήρων. Δεν χρησιμοποιώ τον έλεγχο κλιματισμού, εξακολουθώ να οδηγώ από συνήθεια, η ροή αέρα είναι ενεργοποιημένη Ανεμοθώρακας, η θερμοκρασία είναι 24 βαθμούς, ρυθμίζω μόνο την ταχύτητα του ανεμιστήρα, αλλά η κρουαζιέρα στον αυτοκινητόδρομο είναι παραμύθι, ανάψτε το στους 110 και χαλαρώστε, η κατανάλωση φυσικά αποδεικνύεται λίγο χαμηλότερη.
Τα συνδυαστικά καθίσματα με δερμάτινες και λευκές ραφές δείχνουν όμορφα. Μου αρέσει η μαύρη λακαρισμένη κεντρική κονσόλα καλύτερα από τη βασική γκρι, δεν τη βλέπεις στη φωτογραφία, αλλά φαίνεται αρκετά καλή από κοντά.
Το αρχικό ηχοσύστημα είναι κανονικό, ούτε περισσότερο ούτε λιγότερο. στάθηκε στο ωμέγα καλό σύστημαμε κεφαλή Pioneer, Shumka και ακουστικά καλώδια, αλλά δεν θα αλλάξω τίποτα στο Astra, δεν θέλω να χαλάσω την εμφάνιση του πίνακα. Το εσωτερικό φως είναι εξαιρετικό, με τρεις λαμπτήρες πάνω από τα μπροστινά καθίσματα και δύο πίσω.
Και τα δύο γείσα έχουν καθρέφτες και φωτισμό.
Πάνω από το κεφάλι του οδηγού υπάρχει μια θήκη γυαλιών.
Με εξέπληξε το γεγονός ότι οι αισθητήρες στάθμευσης έχουν μόνο ήχο και μπορούσαν τουλάχιστον να δείξουν την απόσταση από τα εμπόδια στην έγχρωμη οθόνη, αλλά δεν είναι σαφές γιατί; Με το ύψος μου στα 185 εκατοστά, υπάρχει αρκετός χώρος για μένα, ο κόσμος δεν με παραπονιέται, αν και μετά το Omega εξακολουθώ να έχω τη συνήθεια να οδηγώ σε χαμηλότερη θέση και να κουνιέμαι λίγο. Το πλαστικό στην καμπίνα είναι μαλακό σχεδόν παντού, χωρίς να υπολογίζουμε την κεντρική κονσόλα και αρκετές πλαστικές «βύσματα», είναι συμπαγές και αυστηρό στο γερμανικό στυλ, δεν τρίζει πουθενά.
Όλα τα κουμπιά και οι λαβές λειτουργούν χωρίς αναπαραγωγή, τα πάντα είναι καθαρά πατημένα, ανοίγουν και κλείνουν. Δεν είχα ακόμη την ευκαιρία να ελέγξω το ABS και ο Θεός φυλάξοι δεν θα χρειαστεί. Η ηχομόνωση δεν είναι κακή αν στο Renault με ενοχλούσε ο θόρυβος των καμάρων λόγω χειμερινών ελαστικών, εδώ όλα είναι πολύ καλύτερα. Το σώμα είναι δυνατό, εξέτασα τον πάτο στο λάκκο όταν άλλαξα λάδια και φίλτρα, δεν βρήκα κανένα σφάλμα ή καμία διάβρωση, όλα ήταν σε εργοστασιακή κατάσταση αντιδιαβρωτική επεξεργασία, ω καλά, ίσως κάποια μέρα να κάνω κάποια επιπλέον επεξεργασία στο σταθμό. Η απόσταση από το έδαφος είναι υψηλή, δεν ανησυχώ για τον χειμώνα.
Η κουκούλα έχει αμορτισέρ, που είναι βολικό. Η πόρτα του πορτμπαγκάζ ανοίγει εύκολα, το ίδιο το πορτμπαγκάζ είναι, ας πούμε, μέσο όρο για ένα hatchback, αλλά τέσσερις τροχούς με χειμερινά λάστιχα 16" ταιριάζει απόλυτα.
Τα πίσω καθίσματα ξαπλώνουν πατώντας ένα κουμπί στις πλάτες, αλλά για να έχετε επίπεδο πάτωμα, πρέπει να αφαιρέσετε τον καναπέ στο hatchback πίσω θέση, παρεμπιπτόντως, στα στέισον βάγκον και τα σεντάν απλά ανεβαίνει με μια θηλιά στις πλάτες των μπροστινών καθισμάτων. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με το αυτοκίνητο. Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι υποστηρικτής οποιωνδήποτε διαστροφών συντονισμού, είμαι λάτρης του "αξιοπρεπούς στοκ". Τα σχέδια είναι να τοποθετηθεί μόνο το αρχικό υποβραχιόνιο της Opel, ευτυχώς σε καθένα η θέση του οδηγούΥπάρχει έδρακάτω από αυτό και αγοράστε, όσο αστείο κι αν φαίνεται σε όσους «καταλαβαίνουν», ένα ενεργό και συμπαγές υπογούφερ ντουλάπι κάτω από το κάθισμα, όπως αυτό που έχει τοποθετήσει ο ιδιοκτήτης ενός υπερτροφοδοτούμενου Astra, για να προσθέσετε λίγο μπάσο, αυτό είναι όλο. . Νομίζω ότι δεν χρειάζεται να επέμβουμε στην εμφάνιση του αστέρα χωρίς καμία αλλαγή, είναι πολύ όμορφο και αρμονικό.
Ως αποτέλεσμα, για λογικά χρήματα, πήρα ένα φρέσκο, κατάλληλο για τη σκληρή καθημερινότητά μας, αρκετά άνετο και αρκετά εξοπλισμένο αυτοκίνητο. Κάποιος, βέβαια, μπορεί να πιστεύει ότι η Opel δεν είναι ακόμα αυτοκίνητο, αλλά το βλέπω με μεγάλη στοργή. Κάποιος μπορεί να το πει αυτό μέσα σύγχρονα αυτοκίνηταχωρίς ψυχή; Κι εγώ έτσι νομίζω, αλλά με το Astra μου φαίνεται ότι βρήκαμε μια κοινή γλώσσα!
Εμφάνιση τηλεφώνου
Προσφορές καταστήματος Auto Plaza ένα μεγάλο εύρος απόανταλλακτικά αυτοκινήτου Μάρκες OPELμεταχειρισμένο και καινούργιο. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή για λεπτομέρειες και διαθεσιμότητα Μεταβείτε στο Κατάστημά μας Avito για να δείτε περισσότερα ανταλλακτικά (σύνδεσμος στα δεξιά κάτω από τον αριθμό τηλεφώνου και στο κάτω μέρος κάτω από την περιγραφή της διαφήμισης) Παράδοση σε όλη τη Ρωσία από μια εταιρεία μεταφορών την ενότητα "Επαφές". Εργαζόμαστε καθημερινά χωρίς διαλείμματα και Σαββατοκύριακα από τις 10.00 έως τις 19.00 Εγγύηση προϊόντος 21 ημέρες
Opel Frontera Opel Cadet Opel Astra Opel Astra h g j gtc gts, Astra ash nji, Corsa c d, Corsa c d, Meriva A B, Meriva A B, Zafira A B, Zafira A B, Vectra B C, Vectra B C, Omega B, Omega Antara,. Τύποι αμαξώματος: sedan, station wagon, hatchback, restyling, pre-restyling. ρομπότ, Easytronic, ρομποτικό κουτίγρανάζια, αυτόματη αποσυναρμολόγηση.
Φώτα προβολέα κουκούλα οπτικά εμπρός πίσω προφυλακτήρας, ενισχυτής, βραχίονας, με και χωρίς αισθητήρες στάθμευσης, μπροστινή πίσω αριστερή πόρτα δεξιοί μεντεσέδες συνοδηγού, καπό πορτμπαγκάζ, οροφή, ράβδος, πάνελ, καλούπι, λαβή, επένδυση, κλειδαριά, πλαϊνό παρμπρίζ, πίσω καθρέφτης θέασης ηλεκτρικά θερμαινόμενο, φτερό, επένδυση, χάρτης, ανυψωτικό παραθύρου, κουμπιά, μονάδα ελέγχου φωτός, θερμάστρα, κλιματισμός, θερμάστρα, ηλεκτρικά παράθυρα, προβολέας, πλεξούδα καλωδίωσης, σύνδεσμος, τσιπ φακού, φως ομίχλης PTF, εξωτερικό εσωτερικό, κύριο ψυγείο κλιματισμού, ψύξη ανεμιστήρας με διαχύτη, χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων, αυτόματο, αυτόματο, συναρμολόγηση κινητήρα, καπάκι βαλβίδας, κεφαλή κυλίνδρου, μπλοκ κυλίνδρων, έμβολο, μπιέλα, εκκεντροφόρος άξονας, εισαγωγή, εξάτμιση, στροφαλοφόρος άξονας, λεκάνη λαδιού, μίζα, γεννήτρια, μονάδα πηνίου ανάφλεξης, ράγα καυσίμουράμπα μπεκ, ECU, ρυθμιστική βαλβίδα, δεξαμενή καυσίμωναντλία, EGR, πολλαπλή. Άρθρωση βιογραφικού, rocker, χειρόφρενο, κονσόλα, ταμπλό, ανεμιστήρας σαλόνι κομμωτηρίουθερμαντήρες, αντίσταση, αερόσακος οδηγού-συνοδηγού, κάθισμα, ραδιόφωνο, μονάδα εγκεφάλου, ράφι, οθόνη, ενσωματωμένος υπολογιστής, πλαίσιο φίλτρο αέρα, servo drive, mechatronics, twinport, twinport, tropezia, ΑΝΤΛΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ, αντλία, γρανάζια χρονισμού, ρυθμιστής φάσης, τροχαλία, αισθητήρας θέσης στροφαλοφόρου άξονα, αισθητήρας θέσης εκκεντροφόρου, αισθητήρας πίεσης, αισθητήρας ροής αέρα, αισθητήρας πίεσης αέρα, αισθητήρας μαζική ροήαέρας, αυλάκωση, μοχλός, δοκός, υποπλαίσιο, επένδυση φτερού, ντουλάπι, περίβλημα, αντλία, δίσκος τροχού, μπλοκ ασφαλειών, συγκρότημα γόνατου αμορτισέρ με ελατήριο, μάσκα ψυγείου, χρώμιο, καλωδίωση χώρου κινητήρα, πλεξούδα, πλεξούδα, στήριγμα, βραχίονας, συμπιεστής , διακοσμητικό, μοτέρ υαλοκαθαριστήρα, τραπεζοειδές, τακτοποιημένο, ταμπλό, πόρτες sedan hatchback coupe τροχόσπιτο station wagon.