Життя тварин та рослин взимку. Дикі тварини взимку: опис їхнього життя, як тварини готуються до зими, красиві картинки. соломи та присипають снігом. Для птахів

Мета: познайомити учнів із змінами, що сталися у житті рослин та тварин із приходом зими.

Завдання уроку:

1. Навчання дітей розпізнаванню дерев узимку за зовнішніми особливостями; зимових слідів звірів та птахів.
2 . Розвиток у учнів мислення, фантазії, вміння репрезентувати, узагальнювати, доводити.
3 . Виховання в учнів дбайливого ставлення та любові до всього живого.

Обладнання: картинки із зображенням лісових тварин (дитячі малюнки), енциклопедії "Диво - всюди", "Світ тварин і рослин", Ю.Нагібін "Зимовий дуб" (текст використовується при заочній екскурсії), фонограма А.Вівальді "Зима".

Хід уроку

  1. Психологічний настрій учнів.
  2. (Учень читає вірш)

    Білий сніг пухнастий
    У повітрі паморочиться.
    І на землю тихо
    Падає, лягає.

    І під ранок снігом
    Поле забіліло,
    Точно пеленою
    Все його одягнуло.

    Темний ліс, що шапкою
    Накрився чудовою
    І заснув під нею
    Міцно, непробудно.

  3. Закріплення пройденого матеріалу.
  4. Ми прослухали чудовий вірш І.Сурікова .

  • Про що цей вірш?

Згадаймо минулий урок. Що цікавого ви запам'ятали?

(… ходили в гості до зими, розглядали малюнки та фотографії зроблені взимку, відгадували загадки…)

    • Про що найголовніше ми говорили, що обговорювали, спостерігали?

(… зимові зміни у неживій природі)

– Усі пам'ятають, які зміни відбуваються у неживій природі з настанням зими? Ось зараз ми перевіримо це. Я пропоную вам розгадати загадки про явища природи, визначити, чи це явище стосується зимових і довести це.

1.
Він літає білою зграєю
І сяє на льоту.
Він зіркою прохолодною тане
На долоні та у роті.

Він і білий, і волохатий,
І пухнастий, як ведмідь.
Розкидай нею лопатою,
Назви його, дай відповідь!
(Сніг)

Отже, сніг чи снігопад – це зимове явище природи, на вашу думку?

    • Чому снігопад не буває в інші пори року? (Тільки взимку низька температура повітря, водяні пари замерзають і перетворюються на сніжинки).

2.
Щоб осінь не промокла,
Чи не розкисла від води,
Перетворив він калюжі на скло,
Зробив снігові сади.
(Мороз)

    • Чи це явище природи до зимових?

3.
Що за диво – краса!
Розписні ворота
З'явилися на заваді.
У них не в'їхати, не ввійти!
(Веселка)

    • А чи це зимове явище природи?
    • Чому?

4.
Чи не сніг і не лід,
А сріблом дерева прибере.

(Іней)

5.
Розсипала Лукер'я
Срібне пір'я,
Закрутила, заміла
Стала вулиця біла!
(завірюха)

  • Чи це зимове явище природи?
  • 6.
    Хто всю ніч по даху б'є,
    Так постукує.
    І бурмоче, і співає.
    Заколисує? ( Дощ)

      • Чи це зимове явище природи? Чому?

    7.
    Продовжіть вірш Валентина Берестова

    Не йдеться і не їдеться
    Тому що …. ( ожеледиця)
    Але зате чудово падається,
    Чому ніхто не радіє?

    Отже, хлопці! Давайте ще раз перерахуємо явища природи, що відбуваються взимку. ( Снігопад, мороз, іней, хуртовина, ожеледиця)

    Тепер я переконалася, що ви добре запам'ятали матеріал минулого уроку.

    Повідомлення теми та мети уроку.

    1. Робота над новим матеріалом
    2. 1. Зміни у житті рослин.

    • Як вплинули зміни в неживій природі (про які ми щойно говорили) на життя рослин?

    Багато рослин є так званий період відпочинку, в основному це зима. Листяні дерева, такі як, береза, клен, осика та ін, скидають листя восени, тому що в цей час недостатньо сонячного світла для утворення в листі поживних речовин. Взимку вони відпочивають, а навесні на них з'являються нові листочки.

      • Скажіть, а чи всі дерева скидають своє листя на зиму? (...ні, ялина, сосна, не скидають листя)
      • Як називаються такі дерева? (… вічнозелені) (...хвойні)

    Вічнозелені дерева стоять з листям кілька років і втрачають листя поступово, у міру зростання нового листя, тому вони ніколи не бувають голими.

    Діти, всі ці дані я прочитала в енциклопедії “ Живий світ” і вам раджу почитати цю цікаву та пізнавальну книгу.

    А зараз я запрошую всіх вас на екскурсіюу казковий зимовий ліс…

    (Звучить фонограма А.Вівальді "Зима")

    Заплющте очі і уявіть собі, що ви опинилися у світі спокою та особливої ​​тиші. Це казковий зимовий ліс. Навколо все біло, дерева всі прибрані снігом до найменшого сучка. Лише у висоті чорніють верхівки беріз, їхні тонкі гілочки здаються намальованими тушшю на синій гладі неба. Тільки білі стовбури з чорними цятками говорять про те, що це берези. Іноді дерева розступаються, відкриваючи нам веселі сонячні галявини. Ми озираємось навколо і бачимо: всі дерева такі схожі одне на одного, що не відрізнити! Ми продовжуємо шлях трохи помітною стежкою. І раптом посеред галявини в білому блискучому одязі стоїть дуб, величезний і величний. Здається, дерева шанобливо розступилися, щоб дати йому розвернутися у всій силі. Його нижні гілки наметом розкинулися над галявою. Листя, засохнувши восени, майже не облетіло. Дуб до самої вершини покритий сухим коричневим листям, присипаним снігом.

    Казково гарний зимовий ліс, але нам час повертатися.

      • Вам сподобалася екскурсія?
      • Які почуття ви відчували, гуляючи казковим зимовим лісом? (… радість, подив, передчуття чогось незвичайного…)
      • Розкажіть, що ви бачили у зимовому лісі?
      • Що здалося вам незвичайним? (… дерева дуже схожі одне на одного і їх важко розрізнити…) Чому?
      • Які дерева вам все ж таки вдалося розрізнити? (… березу, дуб)

    Зараз ми звернемося до підручника та прочитаємо статтю “ Як дізнатися взимку дерева” с.112-113.

    (Читаємо текст вголос, за абзацами)

      • Яке дерево (які дерева) найлегше дізнатися взимку? (… березу, дуб, ялинку, сосну)
      • За якими ознаками ми дізнаємось про березу? А дуб?
      • Чим різняться ялина та сосна? (... у ялинки хвоїнки ростуть по одній, а у сосни – по дві; шишки у ялинки довгі, а у сосни короткі, округлі, з лусочками).

    (Показую зразки шишок)

  • Які дерева розпізнати найважче? (… ясен, клен, липу…)
  • Як їх розпізнати? (… за плодами: ясен – жовті крилатки, клен – крилатки пропелери, липа – маленькі круглі горішки з одним крильцем).
  • Щоб вам було зрозуміліше відкрийте с.108 (підручник). Допоможіть Сергію та Наді розпізнати дерева.

    (Розглядаємо та запам'ятовуємо)

    Ми побували з вами в казковому зимовому лісі, навчилися розпізнавати дерева взимку, поговорили про зміни у житті рослин узимку, але ми не побували у полі. Адже там також є рослини. Уявіть собі, якби ми підняли зимову пухову ковдру, щоб ми з вами могли побачити? (… зелені паростки озимих культур)

    Подивіться на с.108. Під снігом хлопці знайшли трав'янисті рослини: суницю, копитень, злаки.

      • Як ви вважаєте, чому ці рослини не гинуть від морозів? (… їхня коренева система пристосована таким чином, що здатна підживлювати рослини навіть узимку…)

    Фізмінутка.

        1. Виконати кілька фізичних вправ.
        2. "Геть тривоги і геть ліньки - ми друзі на цілий день"

    2. Зміни у житті тварин

      • Як ви думаєте, зміни, які відбулися взимку в неживій природі та в житті рослин якось вплинули на життя тварин?
      • Як змінилося життя тварин із приходом зими? (… менше стало корми, багато тварин впадають у сплячку, лисиця, заєць “одягають теплі шубки”…)

    Щоб детальніше познайомитися з життям тварин взимку я пропоную вам подивитися відеофільм, який приготували хлопці за віршем Г. Ладонщикова "Зимові картинки". Цей усний фільм про життя лісових тварин взимку.

    (Учень читає вірш та показує відповідну картинку, яку намалював сам, потім інший учень коментує цей епізод)

    Сонце землю гріє слабо,
    Ночами тріщить мороз.
    На подвір'ї у снігової баби
    Побілів морквяний ніс.

    Зимовий вечір, небо затягнуте сірими хмарами. Загоряються зірки. Людей на вулиці мало, всі поспішають додому, прикриваючи обличчя від морозу. Двори пустіють. Стоять дерева, вкриті інеєм. Снігова баба залишається на подвір'ї на самоті. Її ніс – морквина – трохи біліє від морозу.

    Під березою на пагорбі
    Старий їжак влаштував нірку,
    А під листям лежать
    Два молоденькі їжаки.

    За містом ліс. Там тиша, все вкрите снігом. На пагорбі – самотня береза. Її гілки звисали прямо до кучугур. Біля самого стовбура берези намило невелику гірку снігу. Цікаво, що там? Виявляється, там норка їжаків. Восени їжачок любить добре поїсти: треба накопичити жир на зиму, щоб було чим харчуватися під час зимової сплячки. На зиму їжак влаштовується в затишному місці в сухому листі та траві: згорнеться клубочком і спить до весни.

    Білка сховалась у дупло
    У ньому і сухо, і тепло.
    Запасла грибів та ягід
    Стільки, що не з'їсти за рік.

    По верхніх гілках старого дерева скаче круте звірятко. Це білка. А на цьому дереві у неї свій будиночок – дупло. Білка шмигнула в дупло. Зазирнемо туди і ми. Дупло не дуже велике, але сухе. Воно вистелене мохом, сухим листям, білочці там тепло. Зазвичай у них не один будиночок, а кілька – для сну, для зимівлі, для виведення білизни. Буває, що під час сильних морозів кілька білок сплять в одному гнізді, зігріваючи один одного і заткнувши мохом вхід. В окремому місці лежать білицькі припаси. Але ми знаємо, що багато грибів розвісила білка лісом, багато горіхів закопала в різні місця (лісові "комори") під деревами. Часто її запасами годуються інші лісові звірі.

    Обережна лисиця
    Підійшла до струмка напитися,
    Нахилилася, а вода
    Нерухлива та тверда.

    На берег лісового струмка вибіг гарний звір у яскраво-рудій шубці з пухнастим хвостиком. Лисичка вирішила напитися води. Опустила мордочку і потрапила чорним носиком у крижинку. Але від сильних морозів вода у струмку перетворилася на лід. Доведеться лисиці пожувати сніжку замість води. Взимку у лисиці під будь-яким кущиком будинок: згорнеться клубочком у снігу, прикриє своїм пухнастим хвостиком ніс, щоб не замерз і спить.

    У косого немає барлоги,
    Не потрібна йому нора:
    Від ворогів рятують ноги,
    А з голоду – кора.

    По глибокому снігу стрибками пересувається заєць від одного куща до іншого. Взимку він став білим. Шубка його тепла, густа. Він не має свого будинку. Спить заєць на снігу, ховається від ворогів на снігу. Запасів на зиму заєць не робить. Гладить кору молоденьких осинок, гризе тоненькі гілочки. Треснула в лісі суха гілка. Насторожився заєць, нагострив довгі вуха. Ось і він зник у лісі. Тільки химерні сліди залишились на снігу.

    Під корчом у буреломі
    Спить ведмідь, ніби у домі
    Поклав він лапу до рота
    І, як маленький, смокче.

    Восени, нагулявши жир, ведмідь підшукує собі барліг. Довго, як заєць, петляє та плутає сліди, щоб ніхто не знав, де він улаштувався на зиму. Зимує ведмедиця разом із ведмежатами в одному барлозі. Взимку, у січні чи лютому, у старших ведмежат з'являються молодші братики чи сестрички, зовсім крихітні, завбільшки з рукавичку.

      • Діти, вам сподобався наш усний відеофільм?
      • Що ж цікавого ви дізналися про життя тварин?

    Взимку кожна тварина обов'язково “розпишеться” у “зимовій книзі” лісу, тобто. залишить свої сліди. Розгляньте сліди тварин на с. 109. Чиї це сліди?

      • Зима – дуже серйозне випробування для тварин та для рослин. Чим ми з вами можемо допомогти тваринам? А рослинам? ( Укрувати озимі рослини сухим листям, наприклад суницю, часник, укутувати стовбури молоденьких дерев.
      • Як ви думаєте, дерева дружать з тваринами?
      • А хочете дізнатися з ким товаришує ялина? Відкрийте с.110 ( читає вчитель)
      • Розгляньте малюнок. Яким птахам та звірам ялина дає їжу та укриття?
      • Що може статися з тваринами лісу, якщо люди вирубають?

    (виховний момент)

    1. Підсумок уроку.
    2. Чи продовжується активне життя тварин і рослин взимку?
    3. Що цікавого ви дізналися про життя рослин та тварин узимку?
    4. с.108-109 (за бажанням) намалювати малюнки на теми: "Зимовий ліс", "Життя тварин взимку".

    Наталія Шмельова
    Конспект заняття для підготовчої групи з ознайомлення з природою «Рослини та тварини взимку»

    Конспект заняття для підготовчої групи з ознайомлення з природою на тему« Рослини та тварини взимку»

    Завдання: Збагачувати уявлення дітей про сезонні зміни в природі. Продовжувати знайомити з особливостями пристосованості твариндо довкілля в зимовий період. Підводити до розуміння того, як людина може допомогти тваринампережити холодну зиму.

    Обладнання: презентація « Рослини та тварини взимку»

    Хід заняття

    Вихователь: - Хлопці! Я вам зараз прочитаю вірш про дивну пору року, а ви уважно його послухайте:

    Білий сніг пухнастий

    У повітрі паморочиться

    І на землю тихо

    Падає, лягає.

    І під ранок снігом

    Поле забіліло,

    Точно пеленою

    Все його вдягнуло.

    Темний ліс, що шапкою

    Накрився чудовою

    І заснув під нею

    Міцно, непробудно.

    Стали дні короткі,

    Сонце мало світить,

    Ось прийшли морози,

    І зима настала.

    (І. Суріков)

    Вихователь: – Хлопці, про яку пору року йдеться у вірші?

    Діти: - Про зиму.

    Вихователь: – За якими ознаками ви впізнали зиму?

    Обговорення з дітьми

    Вихователь: - Хлопці, назвіть мені, будь ласка, зимові місяці.

    Діти: - Грудень січень лютий

    Вихователь: - Правильно. Зима починається з грудня, потім іде січень, а завершує зиму найкоротший місяць – лютий. Грудень шапка російської зими. Це місяць довгих ночей та перших міцних морозів. Січень вважається найхолоднішим місяцем, серцем зими. А лютий – напередодні весни. Це місяць останніх морозів, колючих хуртовин та снігових заметів.

    Хлопці, послухайте, як раніше за старих часів любовно називали ці місяці. Грудень-студень. Воно й вірно, адже грудень завжди буває стуженим та морозним. Січень-січень, він посередині, ніби розсікає зиму на дві частини. Лютий називали лютень. У деякі роки лютий буває дуже суворим і люто не поступається навіть січні.

    Вихователь: - А тепер давайте порівняємо погоду, яка у нас взимку з осінньою погодою.

    Діти порівнюють погоду, визначають характер погоди та опадів взимку та восени.

    Фізкультхвилинка «Зима»

    Ми взимку в сніжки граємо, ми граємо. (імітація ліплення сніжків)

    По кучугурах ми крокуємо, ми крокуємо. (Крокуємо, високо піднімаємо піднімаючи коліна)

    І на лижах ми біжимо, ми біжимо. (Пружні руху на місці, широкі помахи руками, руки зігнуті в ліктях)

    На ковзанах по льоду ковзаємо, ми ковзаємо. (плавні пружні рухи руки зігнуті в ліктях)

    І Снігуроньку ліпимо ми, ліпимо ми. (відповідні рухи)

    Гостю-зиму любимо ми, любимо ми. (розвести руки в поклоні та поставити на пояс)

    Вихователь: - Хлопці, а чи знаєте ви, як у нас живуть звірі у лісі взимку?

    (Відповіді дітей.)

    Вихователь: Так, хлопці, ви все правильно сказали Тихо у лісі. Здається, що життя в ньому завмерло до наступної весни. Але життя тварин і птахів та взимкуне завмирає ні на хвилину, вона живе своїм розміреним, лише трохи притихлим життям.

    У полях «мишкує»лисиця, полює за полівками. Які під снігом прокладають ходи.

    Кабани розривають сніг, відшукуючи жолуді та зимовий хвощ. Зайці, куниці, лосі, вовки всю зиму "на ногах"- це живі мешканці лісу.

    А такі тварини, як бурий ведмідь, борсук, єнотовидний собака, бурундук, ховрах, бабак, хом'як, їжак, знаходяться в зимовій сплячці. Живуть вони за рахунок накопиченого восени жиру і не поспішають виходити зі сплячки.

    Хлопці, а чи зможете ви відгадати загадки про диких тварин?

    Хоч на вигляд - краса дівчина,

    На витівки майстриня,

    Хто дружити захоче з нею?

    Звіра немає в лісі хитрощів (Лиса)

    На спині голки,

    Довгі та колкі.

    А звернеться він у клубок -

    Немає ні голови, ні ніг. (Їжак)

    З гілочки на гілочку

    Стрибає, пустує,

    Спритна, спритна,

    А не птах. (Білка)

    Чи не баранець і не кіт,

    Носить шубу цілий рік.

    Шуба сіра - для літа,

    Для зими – іншого кольору. (Заєць)

    Косолапий і великий,

    Спить у барлозі він взимку.

    Любить шишки, любить мед,

    Ну, хто ж назве? (ведмідь)

    Вихователь: - А чому у нас мало птахів взимку?

    (Відповіді дітей)

    Вихователь: - Які птахи у нас відлетіли? І чому вони відлетіли?

    (Відповіді дітей)

    Вихователь: - Хлопці! Які птахи лишилися з нами?

    (Відповіді дітей)

    Вихователь: - На узліссі березняка чорними кулями видніються тетеруки. Сидять врозтіч синяво-чорні косачі з яскраво-червоними надбров'ями морозним ранком і годуються, скльовуючи бруньки-сережки. Скормляться так і почнуть один за одним, склавши крила і стиснувшись, каменем падати з берез вниз, прямо в кучугуру і залишаються в ямках-лунках на весь решту короткого зимового дня. Надвечір вилітають на годівлю, а потім знову пірнають у снігову перину вже на ночівлю. У снігу їм спокійніше, тепліше, вітер не пробирає і приховано від хижаків. Ночують у снігу також рябчики, глухарі, сірі та білі куріпки. Глухарі-самітники харчуються сосновою хвоєю. Годуються березовими бруньками та чубаті рябчики.

    У зимових гаях можна зустріти «лісових санітарів»- синиць. Вони очищають дерева від лісових шкідників. Вони шукають лялечок, гусениць та яйця комах. Захованих у затишні місця на зимівлю. Невпинно працює і строкатий дятел, також знищуючи шкідників лісу.

    жиру і не поспішають виходити зі сплячки.

    Довгу зимову ніч ворони та галки проводять на деревах у парках та садах. Довго чується на ночівлі жвава перекличка птахів. Великі синиці, будинкові та польові горобці, вівсянки ховаються вночі під дахами, на горищах біля опалювальних труб. За наличниками вікон. Шпаківників вони не використовують: у них холодно.

    Вихователь: - Важко звірам та птахам взимку у лісі. А хто з вас знає, як можна допомогти тваринам? (Відповідь дітей)

    Правильно, люди підгодовують голодних тварин: розкладають сіно для лосів, сіль для кабанів, шишки та жолуді для білок, розвішують годівниці для птахів.

    Фізкультхвилинка «зимова» (Виконання рухів під музику)

    Вихователь: - Хлопці, а як у нас зимують рослини?

    Діти: - Дерева та кущі стоять без листя, занурюються у сон. Взимку мало вологи, світла, поживних речовин; Під снігом зимує насіння трав, а навесні воно проростають.

    Вихователь: Правильно, хлопці Дерева, як і багато хто тварини, можна сказати, йдуть у сплячку У садах, парках, у лісі часом чується сильний тріск – це з'являються морозобійні тріщини на деревах із твердою деревиною від різкої зміни денної та нічної температури. Для захисту дерев від псування рекомендується обмазувати нижню частину стовбурів вапняним розчином, оскільки через морозобійні тріщини у тканині дерева можуть проникнути суперечки грибів та викликати його гниття.

    Вихователь: - А як ви думаєте, чому ми не зустрічаємо комах?

    (Відповіді дітей)

    Вихователь: Вірно хлопці, більшість комах впадають у глибокий сон

    Вихователь: - Хлопці, а зараз ми з вами пограємось у гру "Четвертий зайвий". Вам потрібно почути зайве слово і пояснити, чому це слово зайве.

    Грудень, січень, лютий, червень.

    Синиця, дятел, шпак, сорока.

    Шуба, светр, сарафан, валянки.

    Гірлянда, кубик, кулька, хлопавка.

    Вихователь: Хлопці. сьогодні ми багато говорили про зиму, згадали яка погода буває взимку, як зимують звірі, птахи, комахи, рослини. А. що нового та цікавого ви дізналися сьогодні?

    Ви порадували мене своїми відповідями. Ви вміли слухати відповіді своїх друзів, були доброзичливими, тому подаруємо один одному посмішку.

    Пори року грають величезну роль життя тварин. Їх кожен сезон є періодом певної діяльності. Якщо людина може перенести свої плани або змінити спосіб життя, то тварини цього не здатні. Життя за правилами природи у них у крові.

    Весна

    Як тварини зустрічають весну

    Весна всім тварин є періодом нового життя. Після довгої та спокійної зими всі представники тваринного світу починають активно готуватися до настання спекотного літа.

    Весняні дні у житті тварин супроводжуються зміною вовняного покриву - із зимового на літній. Свою сіру шкірку білки міняють на яскраво-руду. Їх все частіше можна зустріти у парках. Білочки скачуть по деревах у пошуках їжі.

    Після зимової сплячки прокидаються бурундуки. Зовнішньо його можна сплутати з білкою, але головною відмінністю є п'ять темних смуг на спинці. Бурундуки запасаються їжею ще із зими, до того як вони впали в сплячку. Тому ці тварини з приходом весни не спантеличені пошуками того, чим можна насититися.

    А ось ведмеді, які також впадають у зимову сплячку, не дбають про те, чим харчуватимуться після довгого сну. Тому навесні вони виходять зі своїх барлогів у пошуках їжі.

    Для вовків весна є часом, коли вони виводиться потомство. Маленькі вовченята перебувають у лігві батьків до того часу, поки вони з'явиться зір, щоб добре орієнтуватися у просторі. Будучи маленькими, вони дуже схожі на лисячі, тільки кінчики хвостів у них не білі, а сірі.

    Зайці починають линяти, змінюючи свою зимову білу шкірку, на сіру та менш теплу. Також і єнотовидні собаки, прокидаючись після зимової сплячки, змінюють своє забарвлення на менш примітне. Колір вовни має велике значення. Взимку шкіри білі, це дозволяє злитися з білим покривом землі, якщо поруч полює хижак. Сіра шерсть влітку також служить камуфляжем.

    Провесною прокидаються їжаки, адже у квітні їм належить виводити потомство.

    Літо

    Життя тварин влітку

    Літо є найсприятливішим періодом у житті тварин. Довгі сонячні дні, тепло та достаток їжі, безсумнівно, тішать звірів. У цей час вони особливо активні. Вони ще не готуються до зими, але готують до суворого періоду своє потомство. Тому звірі перебувають у постійному пошуку їжі для своїх дитинчат, щоб наситити їх корисними речовинами та вітамінами.

    Травоїдні ссавці часом виходять з ареалів свого проживання, тому що всюди росте те, чим вони харчуються. Свіже соковите листя дозволяє їм запастися корисними речовинами про запас.

    Для птахів літо є бенкетом, адже вони можуть знайти ласощі абсолютно скрізь. Мошки, черв'яки, гусениці, рибки - все це є їх їжею влітку. Також пернаті є помічниками городників. Вони з'їдають усіх шкідників, які здатні знищити врожай.

    Незважаючи на те, що літо є найактивнішим періодом у житті тварин, є один виняток. Сусліки воліють відпочивати у ці теплі дні. А для насичення життєвою енергією вони вночі виходять на полювання.

    Найактивнішими тваринами у літній період є білки, вовки, ведмеді, різні гризуни. Також цю пору люблять: жирафи, верблюди, гієни, гепарди, мавпи та багато інших.

    Осінь

    Зміна у житті тварин восени

    Осінь є періодом підготовки до зимових холодів. Від того, як вони проживуть осінь, що встигнуть зробити за цей час, залежить їхнє життя взимку. Мохнаті, пернаті, хижаки - всі повинні відповідально поставитися до цієї підготовки, адже на кону стоїть їхнє власне життя і життя потомства.

    Найпершими прихід холодів відчувають комахи. Вони починають будувати собі нірки, шукати притулку, якими найчастіше доводиться опале листя або деревна кора. Тут вони й проведуть усю зиму.

    У метеликів є свій спосіб пережити холодний період - вони перетворюються на лялечок.

    Також одними з перших ховаються жаби, жаби, змії та ящірки. Деякі жаби живуть ближче до водойм, щоб з настанням холодів, пірнути в них і проспати на дні, доки не повернуться теплі дні. А ось жаби, навпаки, ховаються на суші. Їх зимовим притулком є ​​коріння дерев або норки гризунів.

    Лісові звірі в осінній період починають часто і ситно харчуватися, адже їм необхідно накопичити запас речовин та жиру, який допоможе їм вижити у суворі морози.

    А білки, миші і кроти починають запасатися їжею про запас. Вони несуть у будинок якомога більше горіхів, ягід та шишок.

    Більшість тварин проживає природний процес передзимового линяння. Вони знову змінюють свої шкірки на тепліші і менш привабливі.

    Зима

    Як зимують тварини

    Як правило, зимують лише ті тварини, які на це здатні. А ті, хто категорично боїться холодів, втікають у південні краї.

    Життя тварин у зимовий час завмирає. Восени всі підготували собі притулку, у яких тепер живуть. Холоди не страшні для тепло одягнених у свої шкірки: зайців, білок, песців, лисиць, вовків, лосів та багатьох інших.

    А деякі просто засипають: єноти, бабаки, бурундуки, борсуки, ведмеді та інші тварини.

    Молюски зариваються на зимівлю в мул. Також норки собі приготували оси, джмелі, тарантули.

    Тритони ховаються на березі, в товстому шарі опалого листя або гіллястого коріння дерев.

    Сон у зимовий час віддають перевагу ховрахам, хом'якам і тушканчикам.

    Наприкінці серпня — на початку вересня ховрахи, хом'яки, тушканчики забираються у свої глибокі нори та засинають.

    З наближенням холодів численні жителі лісу починають готуватися до зимівлі. У процесі еволюції представники тваринного світу виробили певні способи, які допомагають їм пережити сильні морози та нестачу сонячного тепла. Крім того, більшість звірів страждає в зимовий період ще й від нестачі корму, особливо це стосується травоїдних тварин, хоч і хижакам також доводиться несолодко.

    Усі живі істоти мають певні особливості виживання взимку, причому це стосується як тварин, а й багаторічних рослин.

    Наприклад, загальновідомо, що ведмеді в холодну пору року впадають у сплячку до весни, проте не тільки їм притаманний такий спосіб зимівлі. Так само воліють «проспати» зиму їжаки, борсуки, хом'яки та багато інших живих істот, тому взимку природа ніби завмирає в очікуванні настання сприятливіших умов для життєдіяльності.

    Тим не менш, багато тварин, що мешкають у лісах, і взимку залишаються досить активними, хоча, природно, їм доводиться значно скоротити витрати енергії порівняно з теплим сезоном.

    Наприклад, лосі взимку намагаються набагато менше рухатися, використовують для харчування гілки і кору дерев, вишукують молоді пагони рослин, які можуть бути приховані під снігом. Зрозуміло, рослинний світ взимку мізерний, тому лосі втрачають вагу, часто живуть надголодь, однак, це не заважає їм успішно перезимувати.

    Лисиці, зайці та інші тварини з настанням зими утеплюються, відрощують густішу шерсть, яка дозволяє їм не замерзнути навіть у люті морози. Крім того, під час лютих морозів інстинкт підказує тваринам зариватися глибше у снігові замети, адже сніг допомагає підтримувати необхідну температуру тіла.

    Зрештою, слід згадати про те, як же зимують рослини, адже без цього опис зимового лісу буде неповним. Дерева захищені від морозів товстою корою, багато рослин ховаються від холоду під сніговим покривом, деякі рослини відмирають, залишаючи тільки життєздатне кореневища, з якого навесні виросте нова рослина... Як бачимо, наша природа мудра і різноманітна, вона вміє підлаштовуватися під будь-які погодні умови, а завдання людини у цій ситуації – робити все можливе, щоб захистити живу природу, насамперед, тих тварин та рослин, які занесені до Червоної книги.

    Відео: Winter. Зимова казка. Пори року. Зимовий ліс (Релакс.)

    Прогулянка зимою під музику Франсіса Лея (Francis Lai)

    Красиві фото та малюнки зимової природи: